Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

February 29, 2016

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych

0 945

Prowadzę firmę budowlaną. Pod koniec lutego wystawiłem dla osoby prywatnej fakturę za usługę, którą wykonam dopiero na początku marca. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tej usługi? Czy jest jakaś różnica w obowiązku podatkowym w przypadku wykonania usługi budowlanej na rzecz firmy?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku, jako że nabywcą usługi jest osoba prywatna, obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi. Oznacza to, że jeśli w lutym nie otrzymał Pan jakiejkolwiek części płatności na poczet wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie dopiero w marcu, w dacie faktycznej realizacji usługi. W przypadku natomiast usług świadczonych na rzecz firm, obowiązują regulacje szczególne. Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

W przypadku usług budowalnych obowiazek podatkowy ustala się na dwa sposoby, które zasadniczo zależą od statusu nabywcy.

Obowiązek podatkowy, gdy nabywcą jest firma

Jeśli nabywcą usługi budowlanej jest podatnik podatku od towarów i usług, podatnik podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, obowiązek podatkowy powstaje w myśl zasad szczególnych, określonych w przepisie art 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Przepis ten uzależnia powstanie obowiązku podatkowego od daty wystawienia faktury na rzecz ww. podmiotów, co najpóźniej winno nastąpić w terminie 30 dni, od dnia wykonania usługi - art. 106i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy.

W przypadku natomiast, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opó-źnieniem, obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi, co reguluje art. 19a ust. 7. Jeśli jednak przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, będzie zobowiazany rozpoznać obowiązek podatkowy w sto-sunku do otrzymanych kwot z chwilą ich uzyskania - art. 19a ust. 8 cyt. ustawy.

Reasumując, datę powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług budowlanych wykonywanych na rzecz firm, należy odnieść do zdarzenia, które wystąpi jako pierwsze: czyli albo do otrzymania całości lub części zapłaty albo do wystawienia faktury. Jeśli jednak okoliczności te nie wystąpią, obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 30. dnia od dnia wykonanania usługi.

Obowiązek podatkowy, gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej

Ustalając obowiązek podatkowy w przypadku usług budowalnych realizowanych na rzecz osób prywatnych, należy odnieść się do zasad ogólnych, określonych w art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT.

Zasadniczo w tych przypadkach obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że przed jej wykonaniem podatnik otrzyma całość lub część zapłaty. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania tych kwot, o czym stanowi art. 19a ust. 8.

W przedstawionej przez Pana okoliczności, usługobiorcą usługi budowalnej jest osoba prywatna, a zatem obowiązek podatkowy należy ustalić w myśl zasad ogólnych, wynikających z art. 19a ust. 1, a opcjonalnie również - jeśli miała miejsce wpłata zaliczki - zgodnie z ust. 8 tego przepisu. Oznacza to, że jeśli w lutym nie otrzymał Pan od zleceniobiorcy żadnych wpłat na poczet realizacji usługi, to obowiązek podatkowy powstanie dopiero w marcu, czyli w dacie faktycznego wykonania usługi. Jeśli jednak w lutym otrzymał Pan przedpłatę/zaliczkę, winien ją Pan opodatkować i rozliczyć w deklaracji VAT-7 za luty.

Agnieszka Skóra

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, ust. 5 pkt 3 lit. a, ust. 7 i ust. 8, art. 106b ust. 1 pkt 1, art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późniejszymi zmianami).