Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

April 1, 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi reklamowej ciągłej

0 895

Od stycznia 2018 roku świadczymy usługę reklamową - ma być realizowana do grudnia 2019 roku. Płatność według umowy dopiero po zakończeniu usługi reklamowej, czyli 31 grudnia 2019. Czy wykazać obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 3? Kiedy wystawić fakturę, kiedy powstaje obowiązek podatkowy? W 2018 roku nie powstaje?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli usługa świadczona przez Czytelnika spełnia definicję usługi ciągłej, jej obowiązek podatkowy powstanie dwukrotnie, w dniach 31 grudnia 2018 roku i 31 grudnia 2019 roku. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, pomimo posługiwania się terminem usług ciągłych nie definiują tych czynności. Na podstawie licznych interpretacji i orzeczeń można uznać, iż sprzedaż o charakterze ciągłym to taka, która odbywa się bezustannie, stale, bez przerwy. Na przykład w wyroku z 16 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2086/10, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że cechą usługi świadczonej w sposób ciągły jest to, że świadczenia w ramach tej usługi trwają dłuższy czas i tworzą funkcjonalną całość, a upływ pewnego czasu nie pozwala na uznanie usługi za wykonaną pomimo jej dalszego świadczenia.

W wyroku z 28 października 2016 r., sygn. akt I FSK 425/15 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że o usługach ciągłych mówić można wyłącznie wtedy, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie poszczególnych czynności usługodawcy, czyli kiedy kończą się jedne świadczenia, a inne zaczynają.

Generalną zasadą wynikającą z ustawy o podatku VAT jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Jednocześnie ustawodawca wskazał, iż usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Regulacja ta stanowi odzwierciedlenie Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którą państwa członkowskie mogą postanowić, że w niektórych przypadkach, dostawy towarów lub świadczenie usług dokonywane w sposób ciągły przez pewien okres, uważa się za dokonane z upływem okresów nie dłuższych niż jeden rok.

Reasumując, w przypadku usług świadczonych przez Czytelnika, jeżeli są wykonywane w sposób ciągły w okresie dłuższym niż rok (w sytuacji, gdy w danym roku nie upływają terminy ich rozliczeń lub płatności), obowiązek podatkowy powstanie na koniec każdego roku podatkowego. Jest to moment powstania obowiązku podatkowego określony w ustawie o podatku VAT, bowiem usługi wykonywane są stale, nie ma możliwości aby jednoznacznie wskazać konkretną datę ich wykonania.

Fakturę dokumentującą usługę ciągłą należy wystawić na zasadach ogólnych, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę, tj. w tym przypadku nie później niż do 15 stycznia 2019 roku i 15 stycznia 2020 roku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 8% w poz. 17 wartość netto i w poz. 18 podatek należny. Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 23 % w poz. 19 wartość netto i w poz. 20 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, ust.3, art.106i ust.1 ustawy o VAT.