Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

January 1, 2017

Obowiązek podatkowy z tytułu usług budowlanych na rzecz podatnika VAT

0 932

Podatnik wpisał do rejestru zakupów VAT fakturę z dnia 28 września 2016 roku od kontrahenta na wartość netto 25.000 zł, podatek VAT 5.750 zł za prace budowlane. Podatek naliczony wynikający z w/w faktury został rozliczony w deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2016. W toku kontroli stwierdzono, że w/w faktura VAT wystawiona została przed wykonaniem usługi, ponieważ rozpoczęcie prac nastąpiło w dniu 5 października 2016 roku, natomiast zakończenie tych prac nastąpiło w dniu 6 listopada 2016 roku zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym. W dniu 28 września 2014 Podatnik dokonał zapłaty zaliczki na poczet wykonania przedmiotowych robót, natomiast zapłata pozostałej części dokonana została przelewem w dniu 6 listopada 2016. Kiedy powstał obowiązek podatkowy od ww. usługi?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy w związku ze świadczeniem przedmiotowej usługi powstał z chwilą otrzymania zaliczki w odniesieniu do otrzymanej kwoty, tj. w dniu 28 września 2014 roku oraz w odniesieniu do pozostałej wartości usługi, zdaniem Redakcji, w dniu kiedy faktura z tytułu jej wykonania mogła być wystawiona najwcześniej, tj. w dniu 7 października 2016 roku. Zatem Czytelnik we wrześniu 2016 roku może odliczyć podatek naliczony z tytułu przekazanej zaliczki na rzecz kontrahenta, natomiast w październiku 2016 pozostałą część podatku naliczonego z tytułu nabytej usługi budowlanej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4 (art. 19a ust. 8 ustawy).

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem, a także otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106i ust. 1 i 2 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Natomiast zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 1 i ust. 7 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a (z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych na rzecz podatnika podatku VAT). Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Z powyższego wynika, że faktura dokumentująca usługę budowlaną może być wystawiona najwcześniej 30. dnia przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości lub części zapłaty, a najpóźniej 30 dnia od wykonania usługi.

Zatem w opisanym przypadku z tytułu otrzymania zaliczki nie została wystawiona faktura (winna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją otrzymano) w związku z tym obowiązek podatkowy powstał w dniu 28.09.2014r. w odniesieniu do otrzymanej kwoty, natomiast w odniesieniu do pozostałej kwoty faktura została wystawiona za wcześnie (winna być wystawiona nie wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi tj. najwcześniej 07.10.2016r.). Zgodnie z art. 29a ust. 7 ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności. Zdaniem Redakcji w opisanej sytuacji obowiązek podatkowy w odniesieniu do pozostałej kwoty powstał w dniu kiedy faktura z tytułu wykonania usługi mogła być wystawiona najwcześniej, tj. w dniu 7 października 2016 roku.

W myśl art. 86 ust. 10 i 10c ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Ponadto w art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT zastrzeżono, iż odliczenia można dokonać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie to może odliczyć VAT naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

W związku z powyższym pomimo że obowiązek podatkowy w odniesieniu do otrzymanej kwoty zaliczki powstał, tj. w dniu 28 września 2014 roku to w związku z tym, że fakturę wystawiono 28 września 2016 roku (przy założeniu że fakturę Czytelnik otrzymał w tym samym miesiącu) Prawo do odliczenia podatku od zapłaconej zaliczki powstało w miesiącu wrześniu 2016 roku. W przedstawionej sytuacji należy dokonać wyliczenia kwoty podatku od zapłaconej zaliczki na rzecz usługodawcy w sposób wskazany w art. 106f ust. 1 ustawy o VAT według wzoru:

ZB x SP

KP =  ----------------------------

100 + SP

KP - kwota podatku,

ZB - kwota otrzymanej całości lub części zapłaty,

SP - oznacza stawkę podatku.

W odniesieniu do pozostałej kwoty Czytelnik miał prawo odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc październik 2016 roku. Wobec powyższego organ podatkowy prawidłowo stwierdził, że Podatnik zawyżył nabycie towarów i usług za miesiąc wrzesień 2016 o wartość pozostałej do zapłaty kwoty z tytułu przedmiotowej usługi.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać : w poz. 45 wartość netto i w poz.46 podatek naliczony

Marta Rusin

Podstawa prawna: art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 10c, ust. 11, art. 19a ust. 1, ust. 5 pkt 3 lit. a), ust. 7 i ust.8, art. 106b ust. 1 pkt 1 i 4, art. 106i ust. 1 i 2, ust. 3 pkt 1), ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 710).