Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

February 1, 2017

Obowiązek podatkowy z tytułu wniesienia opłaty za miejsce na cmentarzu

0 1467

Kiedy należy odprowadzić podatek VAT, jeżeli opłatę za miejsce na cmentarzu Gmina otrzymała 20 stycznia 2017 roku, a fakturę wystawiono 4 lutego 2017 roku. Czy podatek VAT (8%) należy ując w deklaracji za miesiąc styczeń, czy należy podatek VAT odprowadzic w deklaracji za luty 2017?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy z tytułu dzierżawy miejsca pochówku powstanie w chwili wystawienia faktury, która winna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności.

UZASADNIENIE

Utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi leży w gestii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na których terenie znajduje się cmentarz. Natomiast utrzymanie cmentarzy wyznaniowych należy do obowiązków związków wyznaniowych. Zasady opłat za miejsce na cmentarzu i ich wysokość określa zarządca cmentarza - rada gminy, miasta albo związek wyznaniowy (proboszcz i parafialna rada ekonomiczna).

W przedmiotowej sprawie kluczową kwestią jest rozstrzygnięcie, z jakim rodzajem usług mamy do czynienia, albowiem ma to znaczenie dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług. W tym celu należy posłużyć się Kodeksem cywilnym, który reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi oraz ustawą o cmentarzu i chowaniu zmarłych. Druga norma prawna reguluje zasady pochówku zmarłych oraz utrzymania cmentarzy komunalnych. Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok ponowne użycie grobu nie jest możliwe. W powołanym artykule mowa jest o “opłacie za pochowanie zwłok”, jednakże nie jest wskazane o jakiej usłudze jest mowa. W piśmiennictwie znajdujemy wyjaśnienie, że powołana opłata to tzw. przedłużenie dzierżawy miejsca pochówku. Zgodnie z art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Umowę zawiera się w celu przekazania dzierżawcy obowiązków w zakresie utrzymania miejsca pochówku.

Przechodząc na grunt ustawy o podatku od towarów i usług należy powołać się na brzmienie art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dzierżawy powstaje w chwili wystawienia faktury. Jednakże w sytuacji, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury. W tym miejscu należy odwołać się do art. 106i ust.3 pkt 4 ustawy o VAT, który wskazuje, że fakturę z tytułu umowy dzierżawy wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności. Jak wynika z powołanych przepisów ustawodawca uzależnił moment powstania obowiązku podatkowego od terminu wystawienia faktury, a ten z kolei od terminu płatności. Należy również zwrócić uwagę, że wydzierżawiający nie ma obowiązku umieszczenia na fakturze terminu płatności, co wynika z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Mimo, iż obowiazek taki nie istnieje warto informację o terminie zapłaty umieścić na fakturze. Może okazać się ona istotna dla określenia terminu wystawienia faktury, jak również w celu ewentulnego późniejszego skorzystania z ulgi na złe długi.

W przedmiotowej sytuacji nie wskazano jaki jest termin zapłaty określony na fakturze, dlatego nie można się odnieść do obowiązku jej prawidłowego i terminowego wystawienia. W celu okreśłenia zasadności wystawienia faktury należy w przedmiotowej sytuacji odnieść się do umowy zawartej z dzierżawcą, uchwały gminy lub innej normy, w której określony jest termin zapłaty za dzierżawę miejsca pochówku.

Zakładając, że faktura została wystawiona w terminie prawidłowym to obowiazek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Stąd obowiązek podatkowy powstanie w lutym 2017 roku. Bez znaczenia pozostaje zarówno dla momentu wystawienia faktury, jak również dla momentu powstania obowiązku podatkowego wpływ zapłaty na konto.

Należy zwrócić uwagę, że otrzymanie zaliczki zadatku przedpłaty lub raty z tytułu dzierżawy nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Wynika to z brzmienia art. 19a ust.8 ustawy o VAT, który co do zasady nakłada obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymania wpłaty za wykonaną usługę lub towar jednakże zastrzega wyjątek dla usług wymienionych w ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, tj. dla usługi najmu, dzierżawy.

Podsumowując należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy z tytułu dzierżawy miejsca pochówku powstanie w chwili wystawienia faktury, która winna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż opodatkowaną stawką 8% należy wykazać w pozycji 17 (podstawa opodatkowania) i w pozycji 18 (podatek należny).

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 19a ust. 5 pkt 4 oraz art.106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT.