Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

March 31, 2014

Obowiązek podatkowy z tytułu zapłaty zaliczki w imporcie usług

0 859

Spółka z o.o. jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE i nabywa usługi szkoleniowe od kontrahenta (VAT-UE) z Niemiec w zakresie:- szkolenia pracowników na terytorium Polski,- szkolenia pracowników na terytorium Niemiec.Otrzymaliśmy już fakturę zaliczkową i za wykonaną usługę mamy zapłacić przed szkoleniem. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy po zapłacie czy po szkoleniu ?

ODPOWIEDŹ

W obu przypadkach obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania zaliczki przez niemieckiego kontrahenta.

UZASADNIENIE

W myśl art.2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę treść przepisów regulujących opodatkowanie VAT przez import usług należy rozumieć usługi spełniające łącznie trzy warunki:

  • miejscem świadczenia usługi (czyli miejscem opodatkowania) jest Polska;

  • usługodawcą jest podatnik określony w art.17 ust.1 pkt 4 lit a ustawy o VAT;

  • usługobiorcą jest podatnik określony w art.17 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Podatnikami natomiast, na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług są, zgodnie z art.28a tej ustawy, podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (lub działalność odpowiadającą tej działalności) oraz osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu powyższej definicji, które są zidentyfikowane lub obowiązane do identyfikacji do celów podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej.

Z powyższego wynika, iż w przypadku gdy usługobiorca ( podatnik) posiada siedzibę w Polsce to miejscem świadczenia usługi, co do zasady, jest Polska, bez względu na to, gdzie faktycznie została ona wykonana. Od powyższej zasady ogólnej ustanowiono wyjątki, jednak nie dotyczą one usług opisanych w pytaniu.

Zatem, usługi szkolenia pracowników wykonane przez niemieckiego kontrahenta zarówno w Polsce jak i na terenie Niemiec, stanowią import usług i powinny zostać rozliczone przez Państwa firmę zgodnie z obowiązującą w kraju stawką VAT.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono odrębnego momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.19a ust.1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania (art. 19a ust. 8 ustawy).

Z pytania wynika, iż niemiecki kontrahent wystawił fakturę zaliczkową i żąda dokonania zapłaty za usługę przed jej wykonaniem. W takim przypadku, zgodnie z art.19a ust.8 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zaliczki przez firmę niemiecką. Oznacza to moment, w którym należy rozliczyć podatek należny z tytułu importu usług.

W praktyce może okazać się konieczne wystąpienie do zagranicznego kontrahenta o podanie dnia otrzymania zaliczki.

Emilia Wach