Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

July 6, 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia umowy przewłaszczenia nieruchomości

0 1029

Moment zawarcia umowy przewłaszczenia nieruchomości w celu zabezpieczenia spłaty nieruchomości nie powoduje obowiązku rozliczenia podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2018 roku nr 0114-KDIP4.4012.244.2018.1.BS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi m.in. działalność deweloperską. W celu sfinansowania prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zawarł umowę pożyczki z jedną ze spółek z grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca. Na podstawie tej umowy, Pożyczkodawca wypłaci Wnioskodawcy kwotę Pożyczki w transzach, zgodnie z żądaniem Wnioskodawcy. Umowa Pożyczki przewiduje zawarcie przez Wnioskodawcę oraz Pożyczkodawcę umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości należącej do Wnioskodawcy, w celu zabezpieczenia spłaty Pożyczki.

W związku z przeniesieniem prawa własności, Wnioskodawca zobowiąże się do wydania Nieruchomości w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Równocześnie z przeniesieniem prawa własności Nieruchomości na Pożyczkodawcę, Pożyczkodawca zobowiąże się do zwrotnego przeniesienia prawa własności Nieruchomości na rzecz Pożyczkobiorcy w terminie 30 dni od dnia dokonania przez Wnioskodawcę całkowitej spłaty Pożyczki wraz z odsetkami umownymi i ewentualnymi kosztami postępowania oraz innymi kosztami, a Wnioskodawca zobowiąże się zwrotne przeniesienie własności Nieruchomości przyjąć.

Czy w związku z zawarciem przez Wnioskodawcę Umowy przewłaszczenia Nieruchomości na zabezpieczenie, w momencie przeniesienia prawa własności Nieruchomości przez Wnioskodawcę na Pożyczkodawcę, u Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

W związku z zawarciem przez Wnioskodawcę umowy przewłaszczenia Nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności pożyczkowej, u Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Przeniesienie prawa własności Nieruchomości na Pożyczkodawcę w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania z tytułu umowy pożyczki nie będzie bowiem spełniało przesłanek do uznania za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi natomiast art. 7 ust. 1 Ustawy VAT, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Przez „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy rozumieć przeniesienie faktycznego władztwa nad rzeczą, tj. przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel. W rozumieniu Ustawy VAT dostawą towarów jest bowiem każda transakcja, która prowadzi do faktycznego przeniesienia rozporządzania towarem (np.: sprzedaż, darowizna albo inna transakcja, która prowadzi do podobnego rezultatu). Pojęcie „dostawy towarów” obejmuje zatem wszelkiego rodzaju przeniesienie rozporządzania towarem w sensie ekonomicznym, nawet jeżeli nie wiąże się ono z przeniesieniem prawa własności na gruncie przepisów prawa cywilnego.M

Podsumowując, przesłanką do uznania, że transakcja stanowi dostawę towarów w rozumieniu Ustawy VAT, jest co do zasady przeniesienie możliwości faktycznego dysponowania rzeczą oraz korzystania z niej w sensie ekonomicznym jak właściciel. W konsekwencji, samo przeniesienie prawa własności rzeczy, bez przeniesienia faktycznego władztwa nad rzeczą, nie stanowi w ocenie Wnioskodawcy dostawy towarów w rozumieniu Ustawy VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu odpłatnej dostawy towarów może powstać w momencie upływu terminu spłaty pożyczki oraz wygaśnięcia roszczenia o zwrotne przeniesienie prawa własności Nieruchomości. Obowiązek ten nie powstanie natomiast w momencie zawarcia Umowy przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.