Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

May 2, 2014

Obowiązek rozliczenia WNT przez podatnika zwolnionego z VAT

0 908

Proszę o podanie mi podstawy prawnej zgodnie z którą, podatnik zwolniony od podatku VAT (usługi medyczne), przy zakupie sprzętu w UE, musi wypełnić deklarację VAT-9M (a może inną) i zapłacić podatek VAT do Urzędu.

ODPOWIEDŹ

Na mocy art.99 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku jest zobowiązany do złożenia z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru deklarację VAT-8 po przekroczeniu w trakcie roku podatkowego całkowitej wartości WNT w wysokości 50.000 zł lub w przypadku dobrowolnego wyboru opodatkowania WNT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów opodatkowane jest w kraju ostatecznego nabywcy, przy zastosowaniu stawki podatkowej obowiązującej dla nabytego towaru w danym kraju.

Z transakcją taką mamy do czynienia, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

• dostawa towarów odbywa się za wynagrodzeniem,

• następuje przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

• towary w wyniku dostawy są wysłane lub transportowane do Polski z innego państwa członkowskiego,

• wysyłka bądź transport towarów odbywa się przez dostawcę, nabywcę lub na ich rzecz.

Jak wynika z pytania, Czytelnik zwolniony z podatku VAT dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia sprzętu medycznego. Co do zasady jedynie podatnicy VAT zarejestrowani jako czynni rozliczają ten podatek w składanej przez siebie deklaracji (VAT-7, VAT-7K albo VAT-7D).

Jednakże, ustawodawca zawarł od powyższej reguły pewne wyjątki, i m.in. podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art.113 ust.1, jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwotę 50.000 zł mają obowiązek rozliczyć podatek z tytułu WNT (art.10 ust.1 pkt 2c ustawy o VAT).

W takim przypadku, zgodnie z art. 99 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług, Czytelnik niebędący czynnym VAT-owcem winien złożyć deklarację VAT-8 i uregulować podatek należny. Należy także pamiętać o obowiązku zarejestrowania jako podatnika VAT-UE zgodnie z art. 97 ust. 2 ustawy o podatku VAT.

Deklarację VAT-8 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca, w którym nabywca towarów wykonuje czynności opodatkowane VAT, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Transakcję tę należy także wykazać w informacji podsumowującej (art.100 ust.1 pkt.2).

Należy nadmienić, że w świetle art. 10 ust. 6 ustawy o VAT, każdy podatnik może dobrowolnie wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o takim wyborze albo przez podanie dokonującemu dostawy towarów numeru VAT UE. Taki wybór opodatkowania obowiązuje przez okres 2 kolejnych lat, licząc od dnia dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla którego dokonano takiego wyboru (art. 10 ust. 7).

Czytelnik musi także pamiętać, że nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, ponieważ korzysta ze zwolnienia, a zatem dokonane przez niego zakupy nie będą służyły sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, lecz sprzedaży zwolnionej od podatku.

Iwona Porez