Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

August 1, 2018

Obowiązek rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej w przypadku sprzedaży pizzy

0 1126

Od czerwca 2018 roku zgłosiliśmy rozpoczęcie działalności w zakresie usług związanych z wyżywieniem (pizza, sałatki, makarony). W czerwcu nie przygotowaliśmy jeszcze w pełni lokalu, wykonaliśmy jedną usługę dla Gimnazjum dostarczając pizzę na zakończenie roku (wystawiliśmy fakturę) oraz parę dostaw dla klientów indywidualnych na telefon. Docelowo, główną naszą działalnością będzie stały punkt sprzedaży - pizzeria. W Gimnazjum powiedziano nam, że usługę powinniśmy zewidencjonować na kasie. Od kiedy powinniśmy faktycznie mieć kasę rejestrującą?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczonych usług powstał z chwilą wykonania pierwszej usługi dostawy pizzy na telefon dla odbiorcy zewnętrznego - osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz rolnika ryczałtowego. Natomiast pizza dostarczona do Gimnazjum nie podlegała obowiązkowi ewidencji za pomocą kasy rejestrującej, ponieważ jest to jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

UZASADNIENIE

Podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2017 roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mogą korzystać do końca 2018 roku ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy ten obrót zwolnienie traci moc.

Z kolei w/w zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

  • świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

  • usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering).

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia ze względu na obroty, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania w/w czynności.

Przez usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych – katering, w myśl definicji zawartej w Słowniku Poprawnej Polszczyzny PWN rozumie się: „usługę polegającą na przygotowywaniu i dostarczaniu potraw na zamówienie lub organizowaniu na zlecenie przyjęć w miejscach wskazanych przez klienta”. Usługa kateringowa jest więc usługą polegającą na dostarczeniu gotowej lub niegotowej żywności, napojów przeznaczonych do spożycia zgodnie z ofertą firmy i specyfiką zamówienia określonego przez klienta, wraz z usługami wspomagającymi, umożliwiającymi natychmiastowe spożycie tej żywności. Dostarczenie żywności i napojów stanowi jedynie element całości, w której przeważają usługi wykonywane poza lokalem usługodawcy.

Świadczone przez Państwa usługi zostały sklasyfikowane w dziale 56 – „Usługi związane z wyżywieniem”. Pod symbolem PKWiU 56.2 wskazano „Usługi przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) i pozostałe usługi gastronomiczne”, pod symbolem PKWiU 56.21 – „Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)”. Z cytowanej wyżej definicji oraz klasyfikacji PKWiU wynika, iż sprzedaż pizzy na telefon to usługi kateringowe.

Podsumowując, Czytelnik nie ma obowiązku ewidencjonowana obrotu za pomocą kasy rejestrującej dla Gimnazjum, dotyczy on bowiem wyłącznie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obowiązek zaewidencjonowania na kasie powstał z chwilą wykonania pierwszej usługi dostawy pizzy na telefon dla klienta indywidualnego, jak również będzie dotyczył usług związanych z wyżywieniem, które będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w lokalu po zakończeniu remontu.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i, § 5 ust. 2 i ust. 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017r. poz. 2454 ze zm).