Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 2, 2013

Obowiązek rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu zakupu samochodu osobowego w USA

0 978

Dokonane przez Wnioskodawcę przemieszczenie samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju na prywatne potrzeby nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a tym samym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przemieszczenia pojazdu z terenu Niemiec do Polski.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 stycznia 2013 roku nr IPPP3/443-1129/12-2/JK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Wnioskodawca, który chce dokonać zakupu auta osobowego na terenie Stanów Zjednoczonych. Przedmiotowy pojazd będzie lekko uszkodzony (po stłuczce), o przebiegu poniżej 6000 km oraz wieku poniżej 6 miesięcy. Z terytorium USA auto zostanie przetransportowane na terytorium Niemiec gdzie zostanie z tego tytułu zapłacony podatek VAT oraz cło. Na rachunek właściwego organu podatkowego w Rzeczpospolitej Polskiej zostanie zapłacona kwota podatku akcyzowego po sprowadzeniu do kraju. Wnioskodawca pojazd zakupi dla celów użytkowych, gdyż nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej oraz nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca - mając na uwadze, iż podatek VAT zostanie zapłacony na terytorium Niemiec - powziął wątpliwości, czy zobowiązany będzie do ponownego uiszczenia podatku od towarów i usług w Rzeczpospolitej Polskiej po jego sprowadzeniu z Niemiec.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy w pierwszej kolejności ustalił, iż dokonane przez Wnioskodawcę przemieszczenie samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Bowiem przemieszczeniu z Niemiec do Polski nie towarzyszy przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel, a samochód nie będzie służył działalności gospodarczej podatnika.

Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnił, że w przypadku sprowadzenia pojazdu z innego państwa niż państwo członkowskie UE, który został odprawiony na granicy wspólnotowego obszaru celnego (tj. gdy środek transportu jest sprowadzony spoza UE i dokonano jego importu w innym niż Polska państwie członkowskim UE), a następnie przemieszczony został z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium Polski, taki pojazd, w kontekście przepisów o podatku od towarów i usług, należy traktować już jako sprowadzony (nabyty) z państwa członkowskiego UE. Zatem dla celów rejestracji takiego pojazdu, naczelnik urzędu skarbowego, po przedłożeniu odpowiednich dokumentów, wydaje w odniesieniu do przywiezionego środka transportu – w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – zaświadczenie na druku VAT-25.

Tym samym, na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, Wnioskodawca nie jest zobowiązany po raz kolejny do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przemieszczenia swojego pojazdu z terenu Niemiec do Polski.

Podstawa prawna: art.2 pkt 10, art. 9 ust. 1, 2, 3, art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.