Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , KASY REJESTRUJĄCE

December 3, 2015

Obowiązek sporządzania raportów dobowych i okresowych

0 1192

Jestem lekarzem psychiatrą. Mam prywatny gabinet ale w związku z częstymi wyjazdami służbowymi i obowiązkami w szpitalu nie zawsze jest on czynny. Bardzo często przyjeżdżam do gabinetu tylko wtedy gdy pacjent umówi się telefoniczne. Czy w przypadku gdy nie świadczę usług w danym dniu lub miesiącu muszę sporządzać raporty z kasy?

ODPOWIEDŹ

Nie, jeżeli w danym dniu lub miesiącu nie świadczy Pan swoich usług to nie ma obowiązku sporządzania raportu dobowego/okresowego

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących podatnicy prowadząc ewidencję za pomocą kasy rejestrującej sporządzają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Jednocześnie podatnicy na podstawie zapisu § 6 ust. 1 pkt 4 sporządzają również raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Pojęcie raportu fiskalnego (w tym również dobowego) zostało sprecyzowane w §2 pkt 19 ww. rozporządzenia w sprawie kas oraz w § 2 pkt 24 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Jest to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

Zgodnie z zapisem § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas i rozporządzenia w sprawie kryteriów raport ten zawiera m.in.: oznaczenie daty i czasu rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży objętej raportem fiskalnym dobowym, łączną liczbę paragonów fiskalnych, łączną liczbę faktur. Natomiast kasa fiskalna w myśl zapisu §7

pkt 2e rozporządzenia w sprawie kryteriów musi odpowiadać warunkom technicznym, które umożliwiającym zapisywanie w pamięci fiskalnej co najmniej takich danych jak numery, daty oraz godziny i minuty każdego z wykonanych raportów fiskalnych dobowych, a także liczbę paragonów fiskalnych objętych raportem oraz liczbę pozycji w raporcie i jednocześnie na podstawie § 14 ust. 1 pkt 20f tego rozporządzenia, jej program pracy posiada funkcję uniemożliwiającą wprowadzenie daty wcześniejszej niż ostatnia zarejestrowana w pamięci fiskalnej; wykonywanie po dokonaniu sprzedaży, a przed wykonaniem raportu fiskalnego dobowego, zmiany daty.

Program pracy kasy musi posiadać funkcję liczenia obrotu i kwot podatku na paragonach i raportach fiskalnych dobowych (suma danych z paragonów za daną dobę) według zasady cen brutto (sumowanie danych brutto z paragonów w poszczególnych stawkach podatku i obrotu zwolnionego) oraz wykonania raportu fiskalnego dobowego (bez wymuszania programowego tej funkcji), polegającego na zapisie rejestrów sprzedaży dobowej do pamięci fiskalnej, wyzerowaniu rejestrów oraz sporządzeniu na podstawie przesłanych do pamięci fiskalnej wartości sprzedaży dobowej i wydruku raportu fiskalnego dobowego jako jednej i niepodzielnej operacji (§ 14 ust. 1 pkt 11 i 12 rozporządzenia w sprawie kryteriów).

Podsumowując wyżej cytowane przepisy rozporządzeń dokonanie czynności sporządzenia raportu dobowego i okresowego jest obowiązkowe. Raporty wykonywane są przez operatora kasy fiskalnej i ich wykonanie wiąże się z zapisem całej sprzedaży (z okresu od ostatniego raportu dobowego/okresowego do momentu wykonania raportu) pod daną datą, do pamięci fiskalnej.

Jednakże, jeżeli poprzez kasę nie została zaewidencjonowana żadna sprzedaż, to nie sporządza się raportów dobowych czy okresowych - miesięcznych (w zależności od tego, jak długo nie wystąpi ewidencjonowanie). Ewidencja za pomocą kasy dokumentuje obrót oraz wskazuje kwoty podatku należnego. Brak natomiast sprzedaży oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. W takim przypadku należy uznać, iż nie ma potrzeby ani prawnego obowiązku sporządzania raportów za okresy, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna: § 6 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.

Anna Kassian