Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

May 12, 2017

Obowiązek stosowania kasy rejestrującej

0 1006

Podmiot zagraniczny, nieposiadający punktów sprzedaży w Polsce, nie jest zobowiązany do rejestracji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kas rejestrujących.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2017 roku nr 0114-KDIP1-3.4012.15.2017.1.MT

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca z siedzibą w Niemczech jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej oferującej usługi transportu pasażerskiego w wielu europejskich krajach. Na terytorium Polski świadczy usługi przewozu transportu lądowego pasażerskiego taborem autobusowym. Transport realizowany jest z do/z kilku miast na terytorium Polski do innych europejskich miast.

Sprzedaż biletów na usługi transportu realizowane przez Spółkę, dokonywana jest wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej (ew. aplikacji mobilnej na smartfony). Klient dokonując rezerwacji/zakupu biletu musi dokonać opłaty za poprzez płatność kartą kredytową bądź też za pośrednictwem systemu PayPal. Przy zakupie biletu, klient może wskazać, czy chce otrzymać fakturę zaznaczając odpowiednie pole na witrynie zakupu. Po zaksięgowaniu wpłaty, na adrese-mail klienta wysyłany jest bilet elektroniczny (oraz opcjonalnie faktura).

Spółka nie prowadzi sprzedaży biletów w innej niż wyżej opisana formie. Nie ma technicznej możliwości zakupu biletów Spółki „u kierowcy”. Spółka nie posiada również stacjonarnych punktów sprzedaży. Na terytorium kraju nie prowadzi ona żadnej fizycznej sprzedaży (całość operacji realizowana jest za pośrednictwem witryny internetowej).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Stanowisko Dyrektora

Należy zauważyć, że przepisy odnoszące się do kas fiskalnych nie regulują kwestii, gdy sprzedawca, co do zasady mający obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, nie posiada w Polsce fizycznego miejsca dokonywania takiej dostawy. Analiza przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące wskazuje, że każdy, na kim ciąży obowiązek instalacji kasy fiskalnej musi posiadać miejsce bądź miejsca jej fizycznego zainstalowania, czyli punkty sprzedaży, zgłoszone w odpowiednim urzędzie skarbowym. W załączniku nr 2 do tego rozporządzenia, który stanowi wzór książki kasy rejestrującej, jako jedna z pozycji wymaganych widnieje adres miejsca, w którym kasa jest użytkowana.

Wobec tego, mimo istnienia obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kas rejestrujących, w sytuacji gdy sprzedaż dokonywana jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie posiadając żadnego fizycznego miejsca sprzedaży oraz siedziby bądź stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski nie ma możliwości zainstalowania kasy rejestrującej, a także co za tym idzie wypełnienia wszelkich obowiązków wynikających z przepisów dotyczących kas rejestrujących zawartych ww. przepisach. Powyższe okoliczności powodują, że Wnioskodawca nie ma w tym przypadku obowiązku prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za uznaniem braku ewidencjonowania dokonywanych dostaw towarów za pomocą kasy rejestrującej jest przepis art. 111 ust. 3a ustawy o VAT. Z treści pkt 2, 3 i 4 tego artykułu wynika, że podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać niezwłocznego zgłoszenia właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących każdej nieprawidłowości w pracy kasy; udostępniać kasy rejestrujące do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów; zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących.

Tym samym Wnioskodawca, jako podmiot zagraniczny, nieposiadający punktów sprzedaży w Polsce, nie jest zobowiązany do rejestracji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kas rejestrujących.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące