Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112) , ROZLICZENIA VAT

April 16, 2018

Obowiązek umieszczania danych oddziałów na fakturze VAT

0 1186

Wystawiana faktura powinna zawierać dane jednostki macierzystej z jej danymi i numerem NIP. Nie ma zaś konieczności wskazywania na fakturze nazwy oraz adresu Oddziału.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2018 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.55.2018.1.KT

Sytuacja Podatnika

Sp. z o.o., jest spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej, której działalność polega na produkcji oraz dystrybucji sprzętu gospodarstwa domowego. W związku z wykonywaną działalnością gospodarczą Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT oraz posiada status podatnika VAT-UE. W ramach procesu globalnej restrukturyzacji grupy kapitałowej Spółka, po dniu połączenia, zamierza utworzyć oddziały korespondujące z poszczególnymi zakładami produkcyjnymi (znajdującymi się w różnych częściach Polski) oraz z częścią usługową. Oddziały te zostaną zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz informacja o nich zostanie zgłoszona we właściwym dla Wnioskodawcy urzędzie skarbowym.

Ponieważ oddziały nie są samodzielnymi podatnikami VAT, niezależnymi od jednostki macierzystej, nie zostaną one odrębnie zarejestrowane dla celów VAT (możliwym jest, że z uwagi na praktykę lokalnych organów podatkowych, zostaną im nadane odrębne numery NIP wyłącznie na potrzeby występowania przez nie w charakterze pracodawców tj. pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnianych pracowników).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy wystarczającym jest wystawianie faktur VAT przez z wykazaniem jedynie nazwy „głównej” oraz adresu siedziby Wnioskodawcy – bez wskazywania nazw oraz adresów poszczególnych oddziałów, nawet wówczas, jeśli oddziały te uczestniczą w transakcji (np. towar zostaje wydany z magazynu/zakładu produkcyjnego alokowanego do oddziału).

Stanowisko Dyrektora

Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

W myśl art. 106e ust. 1 pkt 1-15 ustawy o VAT – faktura powinna zawierać:

  1. datę wystawienia;

  2. kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

  3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

  4. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

  5. numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

  6. (...) 15.

Z cytowanych przepisów wynika, że podmiot który wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług jest zobowiązany do wystawienia faktury. Faktura dokumentująca sprzedaż powinna zawierać dane dotyczące nabywcy i sprzedawcy, tj. dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, a mianowicie imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Ponadto faktura powinna również zawierać stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT numery, za pomocą których zarówno nabywca jak i sprzedawca są zidentyfikowani dla podatku lub podatku od wartości dodanej.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na uregulowania prawne zawarte w przepisach ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zwanej dalej „ustawą o NIP”, dotyczące posiadania i posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej NIP.

Podkreślić należy, że numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej. Należy także wskazać, że numer identyfikacji podatkowej może być przypisany wyłącznie jednemu podatnikowi (płatnikowi). Zgodnie bowiem z zapisem art. 11 powołanej ustawy o NIP, podatnik jest zobowiązany do podawania numeru identyfikacji podatkowej na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne. Inaczej rzecz ujmując identyfikacja danego podmiotu, a tym samym wynikających z tego tytułu obowiązków odbywa się na podstawie nadanego mu numeru identyfikacji podatkowej. Konsekwencją decyzji administracyjnej o nadaniu numeru NIP, jest jednoznaczna identyfikacja podmiotu poprzez jego NIP, nazwę i adres.

Reasumując, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3-5 ustawy o VAT, Wnioskodawca winien wykazywać na fakturach nazwę i adres jednostki macierzystej wraz z numerem identyfikacji podatkowej (numerem VAT). Natomiast adres Oddziału może zostać umieszczony na fakturze jako informacja dodatkowa.

Podstawa prawna: art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.