Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

March 2, 2015

Obowiązek zgłoszenia firmowego konta bankowego w urzędzie skarbowym

0 1125

Prowadzę działalność i mam zawsze VAT do zapłaty. Zapomniałam zgłosić konta firmowego w urzędzie skarbowym. Czy jest za to jakaś kara? Słyszałam, że ponoć obowiązek jest wtedy, gdy jest VAT do zwrotu. Jak nie ma żadnych zwrotów z urzędu skarbowego - nie trzeba zgłaszać konta?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 5a ust. 2 i art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w podatnicy będący osobami fizycznymi prowadzący działalność gospodarczą, będący podatnikami podatku od towarów i usług są obowiązani dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w celu uzupełnienia danych, w szczególności wykazu rachunków bankowych nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Z kolei zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.d.g.), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Ustawodawca wprowadził obowiązek posługiwania się rachunkiem bankowym w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej. W orzecznictwie wskazuje się, iż celem normy art. 22 ust. 1 ustawy było stworzenie warunków umożliwiających większą przejrzystość finansów publicznych prowadzonych przez przedsiębiorców. Ma to zwłaszcza istotne znaczenie w prawie podatkowym, gdzie ogranicza możliwość uchylania się od płacenia podatków przez ukrywanie obrotów, oraz w prawie karnym, gdzie przeciwdziała zjawisku „prania brudnych pieniędzy” (wyrok SA w Katowicach z dnia 21 maja 2009 r., I ACa 259/09, LEX nr 563071).

Mimo, że art. 22 ust. 1 u.s.d.g. składa się z dwu punktów, nie dotyczy on dwu odmiennych sytuacji, lecz stanowi uszczegółowienie jednej i skierowany jest on do przedsiębiorców (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lipca 2014 roku I FSK 1283/13).

Jeśli dla celów prowadzenia działalności gospodarczej podatnik posiada konto bankowe i nie ujawnił go w przewidzianym przepisami terminie, może liczyć się z możliwością otrzymania kary grzywny za wykroczenie skarbowe, bowiem zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 roku Kodeks Karny Skarbowy podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi:

  1. nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne,

  2. dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz,

  3. nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Reasumując powyższe, obowiązek zgłoszenia organowi podatkowemu informacji o posiadanych rachunkach bankowych nie jest uzależniony od tego czy podatnik dokonuje wyłącznie wpłat podatku należnego czy też uzyskuje podatek do zwrotu. Już samo posiadanie rachunku bankowego obliguje podatnika do jego zgłoszenia w urzędzie skarbowym. W związku z tym Czytelnik powinien jak najprędzej dokonać we właściwym urzędzie skarbowych zgłoszenia konta bankowego.

Magdalena Misiak