Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

June 30, 2017

Obowiązki następcy prawnego po śmierci podatnika stosującego kasę fiskalną

0 2121

Po śmierci męża została kasa fiskalna, która była użytkowana przez niego 4 lata. Serwisant kasy poinformował mnie, że należy dokonać odczytu i wyrejestrować ją w urzędzie skarbowym załączając akt zgonu. Ja nigdy nie prowadziłam działalności gospodarczej i nie będę również kontynuowała działalności męża. Czy mam obowiązek dokonać odczytu kasy?

ODPOWIEDŹ

Ponieważ nie będzie Pani kontynuowała działalności męża na własny rachunek nie jest Pani zobowiązana do dokonania czynności związanych z odczytem pamięci fiskalnej stosowanej kasy rejestrującej w działalności zmarłego męża.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących podatnik w przypadku zakończenia przez kasę pracy w  trybie fiskalnym:

  • wykonuje raport fiskalny dobowy i  raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  • składa w  terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w  trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o  dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr  3 do rozporządzenia,

  • składa wniosek o  wyrejestrowanie kasy z  ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  • dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w  obecności pracownika urzędu skarbowego.

W myśl zapisu §15 ust. 2 odczyt, o  którym mowa w  ust. 1 pkt 4, powinien być zakończony protokołem z  czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego. Raport rozliczeniowy wykonany przez serwisanta stanowi załącznik do tego protokołu. Żadne przepisy, ani ustawy o podatku od towarów i usług czy rozporządzeń dotyczących kas rejestrujących nie wskazują terminu, w którym podatnik powinien dokonać wspomnianego odczytu pamięci fiskalnej kasy. Po dokonaniu odczytu pamięci urządzenia przez uprawniony serwis kas, w wyniku którego nastąpi spisanie z tej czynności protokołu przez urzędnika naczelnik urzędu skarbowego dokonuje wyrejestrowania kasy z prowadzonej ewidencji CEKR.

W sytuacji, gdy podatnik działając jako osoba fizyczna prowadzi swoją działalność jednoosobowo jego byt prawny zostaje zakończony z chwilą śmierci. Jednocześnie w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust.1 i ust. 1a (art. 12 ust.2 ustawy o o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników).

Na podstawie zapisu art. 96 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w  wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny - poprzez złożenie formularza VAT-Z.

Zgodnie z zapisem art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (art. 97 §2 ww. ustawy).

Z cytowanych powyżej przepisów jasno wynika, że spadkobiercy przejmują z mocy prawa i obowiązki o charakterze majątkowym natomiast prawa niemajątkowe tylko w przypadku kontynuacji działalności, którą uprzednio prowadził spadkodawca.

Podkreślić również należy, iż cytowany powyżej paragraf 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących odwołuje się również wyłącznie do obowiązków, które powinien wypełnić podatnik.

Podsumowując, ponieważ w związku ze śmiercią męża ustał byt prawny podmiotu prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą a przepisy prawa podatkowego nie przewidują w opisywanym przypadku, aby obowiązki w powyższym zakresie spoczywały na następcy prawnym zmarłego podatnika nie ciąży na Pani obowiązek dokonania odczytu pamięci przedmiotowej kasy. Naczelnik urzędu skarbowego po otrzymaniu formularza VAT-Z dokona wyrejestrowania kasy z urzędu.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 96 ust. 7 ustawy o VAT, art. 97 §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, §15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z  dnia 14 marca 2013r. w  sprawie kas rejestrujących.