Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

August 1, 2018

Obowiązki następcy prawnego po śmierci podatnika VAT

0 1117

Zarejestrowany czynny podatnik VAT prowadził jednoosobową działalność gospodarczą (sklep ze zdrową żywnością). Po jego śmierci żona chce kontynuować działalność. Jakie ma obowiązki na gruncie VAT? Czy będzie musiała złożyć deklaracje za męża, VAT-Z? Czy trzeba dodatkowo ten fakt zgłosić do Urzędu Skarbowego?

ODPOWIEDŹ

Czytelniczka powinna złożyć za zmarłego męża VAT-Z, czyli informację o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zarejestrować się jako odrębny podmiot gospodarczy. Nie ma obowiązku składania do urzędu brakujących deklaracji VAT za zmarłego. Rozliczenia za ten okres dokona organ podatkowy wydając stosowną decyzję.

UZASADNIENIE

W przypadku śmierci podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jego następca prawny dokonuje zgłoszenia o  zaprzestaniu działalności w  wyniku śmierci podatnika. Zgłoszenia dokonuje się na druku VAT-Z. Na tej podstawie Naczelnik wykreśla takiego podatnika z rejestru jako podatnika VAT. W przypadku gdy spadkobierca zamierza kontynuować działalność po zmarłym, to powinien zarejestrować się jako odrębny podmiot gospodarczy poprzez złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz wniosku CEIDG-1.

Obowiązek składania deklaracji podatkowych wynika z art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast obowiązek zapłaty wynikającego z nich podatku nakłada art. 103 ustawy o VAT. Z przepisów tych nie wynika, aby obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za zmarłego podatnika spoczywał na jego następcy prawnym. Ponadto, zgodnie z art. 97 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobierca wchodzi we wszystkie prawa (majątkowe i niemajątkowe) oraz obowiązki spadkodawcy, pod warunkiem kontynuowania tej działalności na własny rachunek.

Z kolei z art. 100 § 1 i § 2 wynika, że organ podatkowy w drodze decyzji wyznacza zakres odpowiedzialności i uprawnień spadkobiercy na  podstawie decyzji ostatecznych wydanych wobec spadkodawcy oraz  jego zobowiązań wynikających z  prawidłowych deklaracji. W sytuacji, gdy deklaracja przez spadkodawcę została nieprawidłowo złożona lub w ogóle jej nie złożono, organ podatkowy w tej decyzji określa wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość zwrotu podatku VAT wynikającego z deklaracji lub zwrot nadpłaty podatku VAT. Spadkobierca ma 14 dni od dnia doręczenia decyzji na uregulowanie ewentualnych zobowiązań wynikających z decyzji. Z powyższego wynika, że następca prawny nie ma obowiązku, ani też prawa do złożenia brakujących deklaracji podatkowych za zmarłego. Rozliczenia za okres w którym zmarły prowadził działalność, ale nie złożył deklaracji dokona organ podatkowy wydając stosowną decyzję.

Należy także pmiętać, że do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o  przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 96 ust. 1, ust. 7 i ust.8, art. 99 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), art. 97, art. 98 i art.100 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 rokuOrdynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.).