Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 31, 2016

Obowiązki podatnika stosującego mechanizm odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym

0 930

Prowadzę warsztat samochodowy i mam złom stalowy i złom aluminiowy - sprzedałam ten złom i wystawiłam fakturę ze stawką NP - odwrotne obciążenie. Czy powinnam pod fakturę dla urzędu skarbowego dołączyć coś jeszcze?

ODPOWIEDŹ

Podatnicy dokonujący dostawy towarów z załącznika nr 11 do ustawy o VAT są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów zwane „informacjami podsumowującymi w obrocie krajowym” VAT-27.

UZASADNIENIE

W ustawie o podatku od towarów i usług dla towarów wskazanych w załączniku nr 11 do ustawy przewidziano szczególne zasady rozliczania VAT należnego polegające na przeniesieniu obowiązku rozliczenia VAT z tytułu dostawy tych towarów ze sprzedawcy na nabywcę, który staje się również podmiotem uprawnionym do odliczenia podatku naliczonego od tej transakcji. W załączniku tym ustawodawca w celu identyfikacji poszczególnych towarów posłużył się symbolami PKWiU. Z tego też względu od prawidłowego sklasyfikowania towarów będących przedmiotem transakcji będzie zależało ustalenie czy są one objęte procedurą odwrotnego obciążenia. Mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się w przypadku łącznego spełnienia poniższych warunków wynikających z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT:

  • a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą), u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie podmiotowe ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów),

  • b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122.

W przypadku spełnienia powyższych warunków dostawca towaru jest zwolniony z obowiązku odprowadzenia podatku należnego z tytułu dokonanych transakcji sprzedaży do urzędu skarbowego. Dostawca wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT), a w deklaracji VAT-7 w poz. 31 wykazuje łączną kwotę podstawy opodatkowania tych dostaw, odbiorca natomiast w złożonej deklaracji deklaruje podatek należny z tytułu danej transakcji oraz podatek naliczony, jeżeli przysługuje mu prawo do odliczenia.

Ponadto, zgodnie z art. 101a ustawy o VAT podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach, zwane dalej ,,informacjami podsumowującymi w obrocie krajowym’’. Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych, o których mowa odpowiednio w art. 99 ust. 1-3. Informacja podsumowująca w obrocie krajowym powinna zawierać następujące dane:

  1. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym;

  2. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika nabywającego towary lub usługi;

  3. łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 - w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

W przypadku stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę tej informacji. Natomiast w przypadku zmiany wartości dostaw towarów lub świadczonych usług, podatnik jest obowiązany skorygować łączną wartość w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, za który dokonuje się korekty podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej.

Reasumując, Czytelnik w konsekwencji zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, nie ma obowiązku przedstawiania dodatkowych dokumentów do poszczególnych faktur do urzędu skarbowego, ma natomiast obowiązek wypełnić i złożyć informację podsumowującą VAT-27.

Marta Rusin

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 7, art. 101a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.