Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT , KASY REJESTRUJĄCE

June 30, 2015

Obowiązki związane z zawieszeniem działalności gospodarczej

0 958

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (jestem VAT-owcem) i od 1 sierpnia zamierzam ją zawiesić. Jakie mam obowiązki, poza zgłoszeniem zawieszenia działalności w CEIDG? Co mam zrobić z kasa fiskalną, skoro zwalniam wynajmowany lokal i zabieram ją do domu?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.14a ust.1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art.14a ust.3 ustawy). W celu zawieszenia wykonywania działalności należy złożyć w CEIDG odpowiedni wniosek, a okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego w tym wniosku, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku. Zatem pierwszym krokiem do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest złożenie w CEIDG wniosku o jej zawieszenie, nie później niż 1 sierpnia 2015 roku.

Art.99 ust.7a ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej od obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Zwolnienie od tego obowiązku nie dotyczy jednak:

  1. podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

  2. podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;

  3. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;

  4. okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego (art.99 ust.7b ustawy).

W opisanej w pytaniu sytuacji powinien Pan jeszcze w sierpniu złożyć deklarację VAT za lipiec 2015, ale nie musi Pan już składać deklaracji za sierpień chyba, że zajdzie któraś z wymienionych powyżej okoliczności. W art.14 ust.3 ustawy o VAT podatnicy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zostali również zwolnieni z obowiązku dokonania spisu z natury oraz uiszczenia podatku w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (czyli sporządzenia tzw. remanentu likwidacyjnego).

Jeżeli chodzi o obowiązki dotyczące kasy rejestrującej to §14 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących zobowiązuje podatników do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego faktu zmiany miejsca używania kasy w terminie 7 dni od nastąpienia tej zmiany, poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego stanowiącego załącznik do rozporządzenia.

W związku z tym, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej kasa nie będzie przez Pana używana i, jak rozumiem, nie wie Pan teraz czy i gdzie będzie używana w przyszłości, zdaniem Redakcji, w momencie zawieszenia działalności i zabrania kasy do domu nie ma Pan obowiązku zgłaszać tego faktu organowi podatkowemu. Dopiero w momencie kiedy wznowi Pan działalność i będzie już znane miejsce używania kasy powinien Pan poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego, w terminie 7 dni od przeniesienia tam kasy rejestrującej.

Warto również zauważyć, że zgodnie z art.14a ust.4 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Z tego uprawnienia można wywieść prawo przedsiębiorcy do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia, np. comiesięcznych opłat za abonament telefoniczny firmowych telefonów, czy rat leasingowych – o ile umowy zawarte zostały przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej i ostatecznie nastąpi wznowienie działalności gospodarczej, w ramach której przedmiotowe usługi będą związane z czynnościami opodatkowanymi. Prawo to potwierdzają interpretacje organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP2/443-56/12/AM z 20 kwietnia 2012 roku). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym u dostawcy powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż okres, w którym otrzymał Pan fakturę lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10, ust.10b pkt 1 i ust.11 ustawy o VAT). Jak zaznaczono powyżej, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie ma obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Jednakże może Pan złożyć taką deklarację, jeżeli chce Pan dokonać odliczenia podatku. Warunkiem jest jednak to, żeby po okresie zawieszenia nastąpiło wznowienie działalności gospodarczej i działalność ta podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ewa Konarska