Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

February 11, 2015

Obowiązkowa rejestracja dla podatku od towarów i usług osób prowadzących biura rachunkowe

0 962

Ministerstwo Finansów uznało, że prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, księgi handlowej oraz innych ewidencji, jak i sporządzanie deklaracji podatkowych jest doradztwem podatkowym.

Informacja niniejsza "na szczęście" jest nieaktualna od 9 kwietnia 2015 rok w związku z interpretacją ogólną Ministerstwa Finansów wydaną po interpelacji poselskiej. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem interpretacji ogólnej i komunikatu MF - link, oraz wspomnianą interpelacją - link.

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku, zwolnień z VAT nie stosuje się do sprzedaży dokonywanej przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekracza łącznie w roku podatkowym kwoty 150.000 zł. w przypadku m.in. podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług jak i przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia doradztwa.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym w brzmieniu obowiązującym od 10 sierpnia 2014 roku, czynności doradztwa podatkowego obejmują m.in. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, a także sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Zmianie od 10 sierpnia 2014 roku, na skutek wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 9 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych uległa także treść art. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. W konsekwencji wymienione powyżej czynności, może wykonywać każda zainteresowana osoba. Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych wymogów np. posiadania odpowiedniego wykształcenia przez te osoby.

Na podstawie powyższych zmian Ministerstwo Finansów uznało, że prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, księgi handlowej oraz innych ewidencji, jak i sporządzanie deklaracji podatkowych jest doradztwem podatkowym. W ocenie Ministerstwa Finansów, w przypadku gdy usługi te nie byłyby wykonywane w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, mamy do czynienia z udzielaniem pomocy w zakresie tych czynności. Za pomoc w sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych należy również uznać np. wypełnienie tych dokumentów.

Tak więc zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług podmioty wykonujące usługi polegające na udzielaniu pomocy np. w prowadzeniu książki przychodów i rozchodów, a także sporządzaniu deklaracji lub zeznań podatkowych, według informacji uzyskanej przez Wydawnictwo z Krajowej Informacji Podatkowej, mają obowiązek rejestracji do celów VAT z dniem 1 stycznia 2015 roku.

W związku z utratą zwolnienia, należy dokonać rejestracji w podatku VAT poprzez złożenie formularza VAT-R we właściwym Urzędzie Skarbowym. Należy także przeanalizować i ewentualnie zmienić zawarte umowy z klientami, skorygować faktury i odprowadzić należny podatek do Urzędu Skarbowego. Należy także pamiętać, że brak rejestracji w podatku VAT nie zwalnia podatnika z obowiązku naliczenia i odprowadzenia tego podatku do urzędu.

W sprawie zakwalifikowania poszczególnych czynności biur podatkowych do usług doradztwa zostały wydane interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14.01.2015 roku nr IBPP1/443-1093/14/AW oraz z 20.01.2015 roku nr IBPP1/443-1128/14/AW, potwierdzające wyżej wymienione stanowisko Ministra Finansów.

Z kolei, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 4 grudnia 2014 roku nr IPTPP1/443-689/14-4/RG zajął odmienne stanowisko uznając, że: „w sytuacji świadczenia przez Wnioskodawczynię usług kompleksowego prowadzenia księgowości na podstawie umów zawieranych z podmiotami, a brak jest czynności polegających na udzielaniu porad w zakresie doradztwa podatkowego czy podpisywania w imieniu klientów deklaracji VAT, Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy, gdyż nie można ww. czynności uznać za świadczenie usług doradztwa, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy. (...) Mając zatem na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące przepisy stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni, jako podmiot, który nie przekracza w roku podatkowym wartości sprzedaży kwoty 150.000 zł, może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, ponieważ usługi świadczone w ramach usług księgowych nie są usługami z zakresu doradztwa podatkowego”.

Zatem, aby mieć pewność, czy działalność wykonywana przez Czytelników stanowi świadczenie usług w zakresie doradztwa, najbezpieczniej byłoby zwrócić się z wnioskiem o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie.