Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

May 16, 2016

Obrót drewnem a VAT

0 1065

Gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pozyskaniem drewna przeznaczonego do sprzedaży, z tytułu której to czynności rozlicza podatek VAT należny.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2016 roku nr ILPP3/4512-1-92/16-2/MR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, która dokonuje sprzedaży drewna pochodzącego z wycinki z należących do niej terenów. Przedmiotowe transakcje dokumentowane są fakturami VAT z wykazanym podatkiem oraz ujmowane w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT. Jednocześnie Gmina otrzymuje faktury VAT dokumentujące wydatki na pozyskanie drewna, z wykazaną stawką podatku VAT. Usługę tę świadczy na rzecz Gminy podmiot zewnętrzny, posiadający odpowiednie umiejętności oraz sprzęt.

W związku z powyższym Gmina ma wątpliwości czy transakcja sprzedaży drewna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków na pozyskanie drewna.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż drewno stanowi towar w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a jego sprzedaż należy uznać za odpłatną dostawę towarów. Zatem, w związku ze sprzedażą drewna Gmina dokonuje odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy i występuje w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zatem czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z kolei, odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pozyskaniem drewna przeznaczonego do sprzedaży, organ podatkowy wskazał, iż w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, w przedmiotowej sprawie są spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, bowiem Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a wydatki ponoszone w związku z pozyskaniem drewna są związane ze sprzedażą drewna, z tytułu której Gmina rozlicza podatek VAT należny.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Gmina, będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, ma możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z ponoszonymi wydatkami związanymi ze sprzedażą drewna, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek wskazanych w art. 88 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.