Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 9, 2018

Obsługa muzyczna imprez okolicznościowych a zwolnienie z VAT

0 2435

Zwolnieniu z opodatkowania podlegają usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w tym obsługa muzyczna imprez okolicznościowych typu wesela, bale, bankiety czy koncerty plenerowe.

Stanowisko Dyrektora Krajowej informacji skarbowej w interpretcji indywidualnej z dnia 6 lipca 2018 roku nr 0113-KDIPT1-1.4012.335.2018.3.RG ,

Stanowisko Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. W roku 2016 Zainteresowany rozszerzył zakres swoich usług o usługi działalności indywidualnych artystów (90.01.Z), polegające na wykonywaniu wraz ze swoim zespołem muzycznym, obsługi muzycznej imprez okolicznościowych typu wesela, bale, bankiety lub koncerty plenerowe. Wnioskodawca nie świadczy usług na zasadzie agencji artystycznej. Osobiście gra na instrumencie muzycznym i pełni rolę kierownika zespołu. Aby koncert mógł się odbyć, Zainteresowany angażuje innych muzyków (instrumentalistów i wokalistów) i podpisuje z nimi stosowną umowę o dzieło.

Za świadczenie usługi Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w postaci honorarium, na które wystawia fakturę lub paragon. Zawierając umowy na świadczenie usług artystycznych Zainteresowany nie przewiduje przekazywania ani udzielania żadnych licencji do praw autorskich. Wraz z zespołem Wnioskodawca wykonuje muzykę wyłącznie graną „na żywo”. Są to własne aranżacje muzyczne (covery) opracowywane podczas prób zespołu i pod kierownictwem Zainteresowanego lub własne kompozycje (utwory autorskie), które niestety z braku funduszy nie zostały nigdzie wydane. Każda grana przez zespół Wnioskodawcy impreza ma charakter indywidualny, do której budowany jest szczegółowy scenariusz imprezy. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że jest artystą wykonawcą oraz twórcą, a świadczone usługi i ich zakres zalicza się do usług kulturalnych.

Czy świadczone usługi muzyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

  1. podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

  2. indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Zwolnienie określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, świadczących te usługi.

Z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych można wywieść, że twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Użyte w tym przepisie określenie „przejaw działalności twórczej”, należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.

Odnosząc powołane przepisy do opisu sprawy stwierdzić należy, że o ile świadczone przez Wnioskodawcę – działającego jako artysta wykonawca - usługi muzyczne (obsługa imprez okolicznościowych typu wesela, bale, bankiety lub koncerty plenerowe), w tym przy zatrudnieniu innych muzyków, za które otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, są usługami kulturalnymi, to usługi te korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.