Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

January 31, 2016

Ochrona przedsiębiorcy przed równoczesnym prowadzeniem kontroli przez więcej niż jeden organ kontroli

0 966

Została rozpoczęta kontrola podatkowa bez zawiadomienia, z tego tytułu, że Podatnik posiada zaległości egzekucyjne w urzędzie skarbowym. W trakcie wszczęcia kontroli podatkowej podatnik przedłożył książkę kontroli, w której kontrolujący dokonali wpisu. Po tygodniu podatnik poinformował urząd skarbowy, że obecnie jest prowadzona kontrola przez PIP (wszczęta przed kontrolą US ale nie wpisana do książki kontroli) i zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej nie mogą być prowadzone dwie kontrole. Podatnik zapomniał poinformować kontrolujących o tym fakcie. Czy kontrola wszczęta przez urząd skarbowy może być nadal prowadzona, czy należy unieważnić upoważnienie do kontroli, czy dokonane czynności są ważne?

ODPOWIEDŹ

Organ podatkowy winien odstąpić od czynności kontrolnych i ustalić nowy termin kontroli.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy. Nie dotyczy to sytuacji, gdy:

  1. ratyfikowane umowy międzynarodowe stanowią inaczej;

  2. przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia;

  3. kontrola jest prowadzona w toku postępowania prowadzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów;

  4. przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego;

  5. kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług przed dokonaniem tego zwrotu;

  6. przeprowadzenie kontroli jest realizacją obowiązków wynikających z przepisów prawa wspólnotowego o ochronie konkurencji lub przepisów prawa wspólnotowego w zakresie ochrony interesów finansowych Wspólnoty Europejskiej;

  7. kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym;

  8. kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania.

Zgodnie z art. 82 ust. 2 jeżeli działalność gospodarcza przedsiębiorcy jest już objęta kontrolą innego organu, organ kontroli odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych oraz może ustalić z przedsiębiorcą inny termin przeprowadzenia kontroli.

Przepis art. 79 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli przez doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Natomiast w art. 79 ust. 2 tej ustawy wskazano przypadki, kiedy organy kontroli nie zawiadamiają przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Z ust. 3 tego artykułu wynika, że zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się także w przypadkach określonych w art. 282c ustawy Ordynacja podatkowa. Z § 1 pkt 2 lit. b tego artykułu wynika, że nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jeżeli organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że kontrolowany jest zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zatem w opisanym przypadku prawidłowo organ podatkowy nie poinformował kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli. Jednak w przedmiotowej sprawie została wszczęta kontrola podatkowa, podczas gdy w tym samym czasie u przedsiębiorcy prowadzona była kontrola przez inny organ – PIP. Wątpliwość Czytelnika budzi fakt, czy kontrola wszczęta przez urząd skarbowy może być nadal prowadzona.

Brzmienie art. 82 ust. 2 wyraźnie wskazuje, że jeżeli działalność gospodarcza przedsiębiorcy jest już objęta kontrolą innego organu, organ kontroli odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych. Ponadto organ może ustalić z przedsiębiorcą inny termin przeprowadzenia kontroli. Regulacja art. 82 ust. 1 ustawy wprowadza zarówno zakaz podejmowania i pro-wadzenia więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy, jak i odstępstwa od tego zakazu. Celem przepisu jest ochrona przedsiębiorcy przed równoczesnym prowadzeniem kontroli przez więcej organów kontroli niż jeden, a zatem przed zbiegiem kilku kontroli. Można tym samym uznać, że w aktualnym stanie prawnym przedsiębiorca (poza wyjątkami) jest chroniony przed zbiegiem kilku kontroli. Zatem w związku z tym, że u Czytelnika została rozpoczęta kontrola organu podatkowego w czasie, gdy trwała już kontrola prowadzona przez PIP to jeżeli nie wystąpiły u Czytelnika żadne z okoliczności wymienionych w art. 82 ust. 1 organ podatkowy powinien odstąpić od podjęcia czynności kontrolnych w zakresie wszczętej kontroli podatkowej.

 Marta Rusin