Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

December 1, 2014

Odbiór zwrotu ulgi za kasę fiskalną w kasie Urzędu Skarbowego

0 938

Nie jestem podatnikiem podatku VAT. Czy mogę złożyć wniosek o zwrot ulgi za kasę fiskalną gdy nie mam konta bankowego? Czy w drodze wyjątku mogę odebrać pieniądze w kasie Urzędu Skarbowego tak jak otrzymuje się zwroty z zeznań PIT?

ODPOWIEDŹ

Nie, brak zgłoszenia numeru rachunku bankowego może uniemożliwić uzyskanie lub wydłużyć termin zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.111 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. W przypadku, gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust.1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust.4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika (art.111 ust.5 ustawy).

Zanim jednak Naczelnik Urzędu Skarbowego wyda decyzję określającą zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej to w myśl zapisu §2 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących należy spełnić niżej wymienione warunki:

  • złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania,

  • rozpocząć ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy, oraz kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać,

  • posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Do wniosku o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej zgodnie z zapisem §4 ust.3 rozporządzenia należy m.in. dołączyć:

  • dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej,

  • oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

  • informację o numerze rachunku bankowego podatnika lub jego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który należy dokonać zwrotu.

Przepisy ustawy o podatku VAT oraz rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących nie uzależniają zwrotu pieniędzy od rachunku wskazanego w CEIDG. Jednakże jak wskazuje praktyka działania urzędów skarbowych - posiadanie konta bankowego znacznie ułatwia załatwianie formalności zarówno z kontrahentami jak również w urzędach. Z prowadzeniem działalności gospodarczej związana jest konieczność regulowania zobowiązań i należności, a wtedy najwygodniejszą formą przeprowadzenia tego typu rozliczeń jest właśnie rachunek bankowy. Jednocześnie obowiązkiem każdego podatnika jest dokonywanie aktualizacji danych zgłoszonych w urzędzie skarbowym w terminie 7 dni. Wszystkie konta, które podatnik wykorzystuje do działalności (w przypadku podatników PIT) muszą być zgłoszone do CEIDG. Dodatkowo podatnicy wskazują rachunki bankowe, za których pośrednictwem rozliczają podatki.

O założeniu konta należy zatem poinformować urząd skarbowy za pomocą formularza aktualizującego CEIDG-1. W sytuacji gdy podatnik, tak jak w omawianym przypadku złoży wniosek o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, ale nie dokona aktualizacji w CEIDG i nie zgłosi rachunku bankowego powinien zostać wezwany do dokonania tej czynności. Ponieważ wniosek o zwrot ulgi w myśl zapisu §4 ust.3 pkt 3 w/w rozporządzenia musi zawierać informację o numerze rachunku bankowego, to wezwanie zostanie wystosowane na podstawie zapisu art. 169 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012r., poz. 749) który stanowi, iż w przypadku gdy podanie nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ podatkowy wzywa wnoszącego podanie do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia. Zdaniem Redakcji, jeżeli podatnik spełni wszystkie wymienione powyżej warunki naczelnik urzędu skarbowego nie ma podstaw do odmowy zwrotu ulgi, jednak, w sytuacji gdy konto nie zostało oficjalnie zgłoszone do urzędu skarbowego, należy jak najszybciej dokonać tego zgłoszenia w CEIDG. Informacja w tej sprawie zostanie elektronicznie przekazana naczelnikowi urzędu skarbowego i wówczas będzie możliwe dokonanie zwrotu. W sytuacji gdy podatnik nie odbiera kierowanej do niego korespondencji lub nie zgadza się z koniecznością założenia i zgłoszenia konta bankowego, to musi się liczyć z tym, że jego wniosek o zwrot ulgi nie zostanie rozpatrzony, z uwagi na niedopełnienie warunków określonych w art.111 ust.5 ustawy o VAT i §4 ust.3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Dopiero zgłoszenie numeru konta bankowego do właściwego urzędu skarbowego i uzupełnienie w tym zakresie wniosku pozwoli na uzyskanie zwrotu ulgi, nie ma zatem możliwości odbioru powyższej kwoty w kasie urzędu skarbowego.

Wioletta Gramis