Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 31, 2013

Oddział zagranicznej firmy a prawo do zwrotu podatku

0 868

Jesteśmy zarejestrowanym w Polsce oddziałem francuskiej firmy. W Polsce prowadzimy głównie spotkania, rozmowy biznesowe w celu miedzy innymi pozyskania klientów, co ma związek ze sprzedażą opodatkowaną we Francji. W Polsce nie dokonujemy sprzedaży. Mamy tu wynajęty lokal – jest to nasze miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, jesteśmy czynnym podatnikiem VAT – z polskim numerem NIP i VAT UE. Czy mamy prawo do zwrotu podatku VAT od poniesionych tu wydatków na zasadach określonych polską ustawą?

ODPOWIEDŹ

Tak, macie Państwo prawo do zwrotu podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione w Polsce wydatki na zasadach określonych w art.87 ust.5 polskiej ustawy o podatku od towarów i usług pod warunkiem, że posiadacie Państwo dokumenty, z których wynika związek tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi we Francji i, że podatek mógłby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane w Polsce.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom przysługuje co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art.86 ust.2 pkt 1 lit.a ustawy). Zatem prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej poniesione wydatki na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest fundamentalnym prawem czynnego podatnika tego podatku. Warunkiem prawa do odliczenia jest związek dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Jednak, jak wynika z art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Z treści pytania wynika, że w Państwa przypadku zachodzi opisana powyżej sytuacja.

Zgodnie z art.87 ust.5 ustawy o VAT, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt 1, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zatem, jeżeli posiadacie Państwo dokumenty, z których wynika związek podatku naliczonego z czynnościami, o których mowa w cytowanym powyżej art.86 ust.8 pkt 1 ustawy, macie prawo do zwrotu podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione w Polsce wydatki na zasadach określonych w art.87 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 17 maja 2013 roku o sygn. akt I SA/Lu 830/12, w którym Sąd stwierdził, że: „Skoro bowiem skarżąca spółka była podatnikiem zarejestrowanym dla celów VAT na terytorium Polski, prowadziła działalność gospodarczą wyłącznie poza terytorium kraju (w Niemczech) i dla jej celów nabywała w Polsce towary lub usługi, w związku z czym wystąpił z tego tytułu podatek naliczony, to właśnie przepis art. 87 ust. 5 ustawy o VAT dawał jej prawo do domagania się zwrotu tego podatku. Powyższy przepis należy interpretować przy uwzględnieniu przepisów prawa wspólnotowego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co oznacza, że jego wykładnia powinna być dokonana w świetle zasady neutralności rozumianej jako całkowite uwolnienie podmiotu gospodarczego od obciążeń z tytułu podatku VAT przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Neutralność ta realizuje się nie tylko poprzez mechanizm obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ale również i przez zwrot tego podatku. (…) Zdaniem Sądu orzekającego w sprawie niniejszej, powyższą prowspólnotową wykładnię należy zastosować także do przepisu art.87 ust.5 ustawy o VAT. W jej konsekwencji nie można upatrywać zwrotu kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT jedynie w odniesieniu do czynności opodatkowanych i to wykonywanych na terytorium kraju. Sytuację podatnika prowadzącego działalność gospodarczą poza terytorium Polski należy odnieść do szeroko rozumianej działalności gospodarczej, o której mowa w art.9 Dyrektywy 2006/112 (także: art. 15 ust.1 i 2 ustawy o VAT). Wykładni przepisu art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT nie można dokonywać w takim rozumieniu, że trzeba wykazać związek podatku naliczonego z polskim podatkiem należnym”.

Katarzyna Domińska