Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

February 2, 2014

Odebranie ruchomości na etapie wstrzymania czynności egzekucyjnych w wyniku zbiegu

0 938

W związku z zaległościami z tytułu VAT urząd prowadzi egzekucję. W toku egzekucji urząd oraz komornik zajęli mój samochód nabyty na działalność gospodarczą. Czy urząd może odebrać zajętą ruchomość podczas gdy sąd rozstrzyga zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej właśnie do tego pojazdu?

ODPOWIEDŹ

Nie, Do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd, na etapie wstrzymania czynności egzekucyjnych, organ egzekucyjny urzędu nie ma prawa odebrać zajętej ruchomości.

UZASADNIENIE

W toku egzekucji organ egzekucyjny urzędu skarbowego stosuje środki egzekucyjne przewidziane w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.), natomiast komornik sądowy wykonuje czynności egzekucyjne zgodnie z zapisami części trzeciej – postępowanie egzekucyjne – ustawy z dnia 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.).

W praktyce zbieg egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej do tej samej nieruchomości, rzeczy albo prawa majątkowego lub niemajątkowego, nie jest zdarzeniem rzadkim i zachodzi wtedy, gdy do tego samego prawa lub rzeczy i przeciwko temu samemu dłużnikowi skierowana jest egzekucja sądowa i administracyjna. Obie te przesłanki muszą wystąpić łącznie. Na podstawie art.773 k.p.c. sąd orzeka, który organ egzekucyjny (sądowy czy administracyjny ) ma dalej prowadzić w trybie właściwym dla danego organu łącznie egzekucje z tej rzeczy lub prawa majątkowego, do którego nastąpił zbieg egzekucji. Sąd rozstrzyga zbieg, biorąc pod uwagę zaawansowanie każdego z postępowań. Jeżeli postępowania znajdują się na takim samym etapie, to następną przesłanką do wyznaczenia organu do prowadzenia łącznej egzekucji, jest wysokość dochodzonych należności i kolejność ich zaspokojenia.

W sytuacji wystąpienia zbiegu egzekucji naczelnik urzędu oraz komornik sądowy przesyłają akta egzekucyjne sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu wyznaczenia właściwego organu do prowadzenia egzekucji.

W myśl przepisu art. 62 u.p.e.a. oraz art. 773 k.p.c. w razie wystąpienia zbiegu, administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu. Należy podkreślić, że brak wniosku wierzyciela lub dłużnika nie jest przeszkodą do wstrzymania czynności egzekucyjnych z urzędu.

W przedstawionej zatem w pytaniu sytuacji, w wyniku zajęcia przez organ egzekucyjny urzędu oraz komornika pojazdu należącego do Czytelnika, niewątpliwie doszło do zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej.

Do czasu rozstrzygnięcia sądowego, wskazującego właściwy organ do prowadzenia egzekucji, organ administracyjny i sądowy wstrzymują czynności egzekucyjne. Wstrzymanie czynności egzekucyjnych wiąże się ze wstrzymaniem wykonania zastosowanych środków egzekucyjnych, ale nie powoduje uchylenia tychże czynności.

Odbiór ruchomości jest czynnością egzekucyjną zmierzającą do zrealizowania zajęcia ruchomości tj. sprzedaży zajętego pojazdu. Wobec powyższego, w przedstawionej sytuacji, organ egzekucyjny nie ma podstaw prawnych do dokonania zwózki (odbioru) pojazdu na etapie wstrzymania wykonania czynności egzekucyjnych.

Małgorzata Pereczkowska