Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2014

Odliczanie VAT od budowy Domu Kultury przez Gminę

0 1026

Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową budynku Domu Kultury, z uwagi na związek poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi - dzierżawa po zakończeniu inwestycji wybudowanego obiektu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji na podstawie umowy dzierżawy/umowy cywilno-prawnej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 października 2014 roku nr ILPP2/443-715/14-2/MR.

Sytuacja Podatnika

Gmina (czynny podatnik VAT) przystąpiła do budowy Domu Kultury ze środków własnych. Po jego wybudowaniu i oddaniu do użytkowania, Gmina wydzierżawi wybudowany obiekt na podstawie umowy dzierżawy/umowy cywilno-prawnej Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji, który jest gminną instytucją kultury. Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji posiada osobowość prawną i jest odrębnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano pytanie czy od budowy powyższego Domu Kultury, Gminie jako czynnemu podatnikowi VAT przysługuje na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczania naliczonego podatku VAT od ww. inwestycji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Mając powyższe na uwadze oddanie w ramach umowy dzierżawy, tj. czynności cywilnoprawnej, innemu podmiotowi nieruchomości skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie Wnioskodawcy.

W konsekwencji dzierżawa przez Gminę budynku Domu Kultury Ośrodkowi Kultury i Sportu stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednocześnie Dyrektor wskazał, że w przedmiotowej sprawie zatem Gmina nie będzie działała jako organ władzy publicznej, zatem nie będzie mogła skorzystać z wyłączenia zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy w stosunku do czynności dzierżawy Domu Kultury. Ponadto, w powyższych przepisach brak jest uregulowań, które mogłyby stanowić podstawę prawną do zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Wobec powyższego, oddanie na podstawie umowy dzierżawy budynku Domu Kultury podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a uzyskiwanie przychodu z tego tytułu powoduje obowiązek odprowadzenia należnego podatku VAT.

Tym samym, w omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia zostaną spełnione, gdyż Gmina jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a zakupy towarów i usług służące realizacji inwestycji budowy przedmiotowego budynku Domu Kultury, mają związek z odpłatnym świadczeniem usług (dzierżawa), a więc z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, 8 ust. 1, art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.