Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

February 1, 2015

Odliczanie VAT od rat leasingowych

0 974

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmowałam klientowi samochód. Do tej pory nie miałam obowiązku składania formularza VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Umowa kończy się i klient zwraca samochód 30 stycznia 2015 roku. Samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Aby odliczać VAT w 100%  muszę złożyć w urzędzie skarbowym VAT-26. W jakim terminie mam tego dokonać? Czy w ciągu 7 dni roboczych od poniesienia pierwszego wydatku czy 7 dni od daty otrzymania samochodu z wynajmu? Samochód jest w leasingu od maja 2014 roku i nie chcę stracić 100% odliczenia VAT od rat leasingowych.

ODPOWIEDŹ

Informację VAT-26 należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym  zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem.

UZASADNIENIE

Stosownie do art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się między innymi wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy leasingu (art.86a  ust.2 pkt 2 ustawy o podatku VAT).

Pełne odliczenie (w wysokości 100%) przysługuje wyłącznie w odniesieniu do wydatków:

  • a) związanych z pojazdami wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika;

  • b) związanych z pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie oraz

  • c) do nabycia towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Odliczanie VAT od wydatków w pełnej wysokości, w przypadku gdy nie dotyczy samochodów, których konstrukcja wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne może nastąpić dopiero po spełnieniu pewnych warunków. W tym celu, podatnicy wykorzystujący samochody wyłącznie do działalności gospodarczej zobowiązani są do prowadzenia dla każdego z nich ewidencji przebiegu pojazdu w sposób określony w art. 86a ust. 7 oraz złożyć w urzędzie skarbowym informację (VAT-26) o tych pojazdach.

Informację VAT-26 należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z danym pojazdem (art.86a ust.12 ustawy o VAT). W przypadku złożenia przedmiotowej informacji po terminie, w myśl art.86a ust.13 ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia. Nie oznacza to jednak całkowitej utraty prawa do odliczenia VAT. W myśl obowiązujących przepisów podatnikowi przysługuje do czasu złożenia informacji prawo odliczenia  50% podatku od poniesionych wydatków.

W tym miejscu warto zauważyć, iż podatnik, który odliczył 100% podatku VAT związanego z wydatkami związanymi z pojazdami samochodowymi, a nie złożył informacji VAT-26 lub złożył ją po terminie, bądź podał w niej nieprawdziwe dane,  zgodnie z art. 56a ustawy z dnia 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy, podlega sankcji karnej (karze grzywny do 720 stawek dziennych). Z tym, że jeżeli informacja zostanie złożona po terminie, ale przed dniem:

  • rozpoczęcia czynności sprawdzających w zakresie podatku od towarów i usług;

  • doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej lub podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług, a w przypadku gdy nie stosuje się zawiadomienia wszczęcia takiej kontroli;

  • wszczęcia postępowania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług  (art. 56a §3 k.k.s.) - sankcji karnej nie stosuje się.

Ryszard Bielik