Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

April 8, 2014

Odliczanie VAT od samochodu z homologacją N1 od 2009 roku

0 1132

W 2009 roku nabyliśmy nowy samochód ciężarowy o ładowności powyżej 500 kg, z homologacją N1, 4 miejsca siedzące. Samochód służy działalności opodatkowanej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Przy zakupie samochodu został odliczony cały VAT od nabycia i w okresie do 31 grudnia 2010 odliczaliśmy cały VAT od paliwa. Od 2011 roku do końca 2013 roku nie był odliczany VAT od paliwa. Proszę o potwierdzenie prawidłowości tych odliczeń i informację jak powinno być od 1 stycznia 2014 z odliczaniem VAT od paliwa i od 1 kwietnia 2014 z innymi odliczeniami?

ODPOWIEDŹ

W okresie od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2010 roku prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie, najmie dzierżawie czy leasingu samochodów, a także prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do ich napędu, przysługiwało w całości w stosunku do pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.

Stanowisko takie wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr PT3/812/4/15/CZE/09/185 z dnia 13 lutego 2009 roku wydanej w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora Sp. z o.o.

Tak więc przy zakupie w 2009 roku przedmiotowego samochodu oraz od zakupu paliwa do napędu tego samochodu, do końca 2010 roku przysługiwało Państwu pełne odliczenie VAT.

Zgodnie z art.4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym w okresie od 1 stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2012 roku (przedłużone ostatecznie do końca 2013 roku), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Zgodnie z art.3 ustawy zmieniającej ustawę w okresie od 1 stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2013 roku, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, podatnicy mieli prawo do odliczenia zaledwie 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6.000 zł.

Opisane powyżej ograniczenie zgodnie z art. 3 ust. 2 i 3 ustawy zmieniającej nie dotyczyło jednak:

1) Wymienionych poniżej typów pojazdów, w przypadku, gdy opisane wymagania były stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację, a także, gdy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widniała właściwa adnotacja o spełnieniu tych wymagań:

  • pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

  • pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków,mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

  • pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

  • pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

2) Pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do w/w ustawy zmieniającej.

Pojazdami tymi są:

1. Agregat elektryczny / spawalniczy

2. Bankowóz

3. Do prac wiertniczych

4. Koparka, koparkospycharka

5. Ładowarka

6. Do oczyszczania dróg

7. Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych

8. Pomoc drogowa

9. Do zimowego utrzymania dróg

10. Żuraw samochodowy

11. Pogrzebowy

- pod warunkiem, że pojazdy te spełniają warunki i wymagania techniczne określone dla przeznaczeń tych pojazdów, zawarte w odrębnych przepisach.

3) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

4) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

  • a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

  • b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W przypadku nabycia wymienionych powyżej samochodów, pod warunkiem posiadania wydanego przez stację kontroli pojazdów zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wymagań dla tych pojazdów oraz ich dowody rejestracyjne zawierają właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań przedsiębiorcy mieli prawo do obniżenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych pojazdów oraz nabycie paliwa do ich napędu, jeżeli samochody te wykorzystywane były do czynności opodatkowanych VAT (stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Ministra Finansów numer IPTPP2/443-574/11-7/AW z 21 grudnia 2011 roku).

Zatem, jeżeli przedmiotowy samochód nie spełniał kryteriów opisanych w cytowanym art.3 ustawy zmieniającej, nie przysługiwało Państwu w okresie 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2013 prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku od nabywanych paliw do napędu przedmiotowego pojazdu.

Zgodnie z art.86a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od 1 stycznia 2014 do 31 marca 2014 roku, w przypadku nabycia samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnikom przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia naliczonego podatku (60%, nie więcej niż 6.000 zł). Zgodnie z art.88a ustawy podatnicy nie mieli również prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.

Opisane powyżej ograniczenia nie miały zastosowania m. in. do pojazdów samochodowych, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg (art.86a ust.2 pkt 6 ustawy o VAT).

Wskazany w pytaniu samochód spełnia kryteria ( lit. c), o ile dopuszczalna ładowność i ilość miejsc potwierdzona jest w dowodzie rejestracyjnym samochodu i jest wsparta danymi z homologacji. Zatem, w takiej sytuacji w okresie 01 styczeń – 31 marzec 2014 roku, przysługiwało Państwu pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia paliwa do takiego samochodu, służącego sprzedaży opodatkowanej.

Od 01 kwietnia 2014 roku będzie Państwu przysługiwało nadal prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa i kosztów eksploatacyjnych przedmiotowego samochodu pod warunkiem, że:

  • pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej

  • sposób wykorzystywania tego pojazdu potwierdzony będzie prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, która wykluczy jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

WAŻNE

Powinniście Państwo złożyć w urzędzie skarbowym informację o przedmiotowym samochodzie - na druku VAT-26 – w terminie 7 dni od dnia, w którym po 31 marca 2014 roku poniesiecie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.

Dagmara Lisowska