Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

December 1, 2013

Odliczanie VAT z faktur otrzymanych w przeszłości

0 965

Gmina jest właścicielką cmentarza komunalnego, na utrzymanie którego ponosi wydatki bieżące na rzecz administratora. Dochodem Gminy są pobierane opodatkowane opłaty za udostępnianie miejsc na cmentarzu. Do tej pory nie odliczano VAT z faktur od administratora. Za ile lat wstecz można dokonać odliczenia i czy to odliczenie musi nastąpić w konsekwencji dokonanych korekt wszystkich złożonych już deklaracji czy można dokonać odliczenia jednorazowo? W ubiegłym roku Gmina rozpoczęła budowę nowego cmentarza, ponosząc wydatki inwestycyjne. Czy Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeśli jeszcze nie dokonała sprzedaży dotyczącej nowego cmentarza?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji gdy Gmina nie dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury lub dwóch następnych, może to zrobić poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowych za okresy, w których przysługiwało odliczenie. Prawo to przedawnia się z upływem 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Usługi zarządzania cmentarzem stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 stycznia 2012 roku nr ILPP1/443-1298/11-6/MS. W związku z tym, w świetle cytowanego art.86 ust.1 ustawy o VAT, Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z cmentarzem komunalnym, na którym Gmina świadczy odpłatnie usługi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie pozwalają jednak na jednorazowe i dowolne odliczenie podatku dotyczące zakupów w poszczególnych miesiącach i precyzują w jakim terminie jest to możliwe. Zgodnie z art.86 ust.10 i 11 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli natomiast podatnik nie odliczył podatku naliczonego w tych terminach, może to zrobić jedynie poprzez złożenie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług, za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT korekty można dokonać nie później niż w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem w grudniu 2013 roku możecie Państwo złożyć korekty i odliczyć podatek od faktur otrzymanych począwszy od stycznia 2009 roku.

Odnośnie odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych w sytuacji, gdy nie nastąpiła jeszcze sprzedaż związana z nowym cmentarzem, należy pamiętać, że ważne jest, aby w momencie odliczania podatku naliczonego od ponoszonych wydatków Gmina wiedziała, że zakupy będą w przyszłości związane z czynnościami opodatkowanymi. Wówczas Gmina jest uprawniona do odliczenia podatku od poniesionych zakupów inwestycyjnych w miesiącu otrzymania faktur je dokumentujących lub dwóch następnych miesiącach. Gdy minął ten termin, można skorzystać z odliczenia podatku jedynie poprzez korektę deklaracji VAT-7.

Iwona Porez