Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

September 2, 2014

Odliczanie VAT z faktur wystawianych przez menedżera

0 971

Kontrakt menedżerski będący umową zawartą z przedsiębiorcą (podatnikiem VAT) prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania, daje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawianych przez menedżera.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 lipca 2014 roku nr ITPP1/443-502/14/DM.

Sytuacja Podatnika

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zawarła kontrakt menedżerski z menedżerem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania. Menedżer jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i w związku ze świadczeniem usług zarządzania wystawia faktury.

Zarządzający zobowiązany został do świadczenia usług w czasie koniecznym do ich należytego wykonania, co oznacza, że czas wykonywania umowy należy do swobodnej decyzji Menedżera – oceniany jest rezultat jego działania, a nie metody działania. Zarządzający oświadczył, że w okresie objętym zawartą umową, przedmiot umowy będzie realizował w sposób samodzielny, jako niezależny przedsiębiorca, w sposób ciągły z najwyższą starannością zawodową zgodnie ze standardami i potrzebami Spółki. Strony ustaliły w umowie, że do wykonania umowy Zarządzający angażuje wyłącznie własne zasoby rzeczowe m.in. w postaci własnego biura, komputera osobistego i telefonu. Umowa dopuszcza także możliwość wykorzystywania powierzchni biurowej Spółki.

Zgodnie z umową Spółka udostępni Zarządzającemu za zryczałtowaną odpłatnością samochód służbowy. Koszty eksploatacji samochodu służbowego do wykonania umowy obciążają w całości Zarządzającego. W umowie zawarto klauzulę odpowiedzialności Zarządzającego o treści „Zarządzający ponosi pełne ryzyko gospodarcze za działania podejmowane przez siebie w ramach niniejszej umowy - kontraktu menedżerskiego (w szczególności za szkody wyrządzone Spółce oraz osobom trzecim w wyniku uchybień i nieprawidłowości zachowań w realizacji kontraktu) zarówno wobec Zamawiającego jak i osób trzecich”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Spółki.

Zdaniem Spółki treść kontraktu menedżerskiego, którego dotyczy składany wniosek o interpretację dowodzi, że nie stworzono w nim stosunku prawnego takiego jaki zachodzi pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w przypadku zawarcia umowy o pracę. Spółka wskazała, że w odniesieniu do czasu i miejsca wykonywania czynności objętych kontraktem pozostawia pełną swobodę działania menedżerowi. Menadżer wykonując umowę angażuje własne zasoby, a w przypadku korzystania z samochodu służbowego ponosi pełne koszty jego utrzymania, łącznie z miesięcznym ryczałtem za wynajem, uiszczanym na rzecz Spółki. Na dzień składania niniejszego wniosku menedżer zgodnie w umową, na własny koszt zawarł umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mogącej powstać w związku z zarządzaniem. Z zawartej umowy ubezpieczeniowej wynika, że zawarł ją w związku ze świadczeniem usług na podstawie będącego przedmiotem wniosku kontraktu menedżerskiego. Z umowy ubezpieczenia wynika, że menedżer jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone zarówno Spółce jak i osobom trzecim w wyniku uchybień czy nieprawidłowości jego zachowań w realizacji zawartej umowy. Fakt ten bezsprzecznie jest spełnieniem wymogu ponoszenia przez Zarządzającego odpowiedzialności wobec osób trzecich na podstawie umowy o zarządzanie. Tym samym, zdaniem Spółki, w niniejszej sprawie nie mamy do czynienia z sytuacją, o której mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, co pozwala potwierdzić fakt, że kontrakt menedżerski będący przedmiotem niniejszego wniosku jest umową zawartą z przedsiębiorcą prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania, który jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb VAT na podstawie przepisów art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. Spółka uważa, że na tej podstawie ma prawo do korzystania z przepisów art. 86 ust. 1 i 2 ustawy i odliczać podatek wykazany w fakturach menedżera.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i 2, art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.