Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 2, 2014

Odliczanie VAT zakupu paliwa, koszty leasingu oraz serwisu i konserwacji

0 888

W celu dokonania pełnego odliczenia podatku VAT należy w sposób obiektywny wykazać używanie samochodu wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Dojazd samochodem z miejsca zamieszkania do siedziby lub do klientów wyklucza prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu opłat leasingowych, usług naprawy lub konserwacji.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lipca 2014 r. nr IPTPP4/443-304/14-4/UNR

Sytuacja Podatnika

Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest płatnikiem podatku VAT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca podpisał umowę leasingu na pojazd samochodowy osobowy. Poprzez przyjęcie warunków użytkowania pojazdu w firmie, oraz poprzez prowadzenie ewidencji zgodnej z art. 1 ust. 7 ustawy nowelizującej Wnioskodawca przyjął, że pojazd będzie użytkowany wyłącznie w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności (62.03.2 działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi) Zainteresowany jest zobowiązany umowami, bądź reaguje na bieżące zlecenia klientów w nieokreślonym wymiarze godzin, w godzinach pracy swoich klientów świadcząc pomoc użytkownikom końcowym, natomiast po godzinach pracy swoich klientów (gdy urządzenia informatyczne nie są wykorzystywane, również w weekendy) Wnioskodawca pełni nad sprzętem informatycznym opiekę i dokonuje serwisu. Miejscem siedziby prowadzonej działalności jest xxx, jednakże ze względu na specyfikę działalności przechowywana jest tam wyłącznie dokumentacja, narzędzia i części niezbędne do wykonywania prowadzonej działalności, oraz adres ten Zainteresowany wykorzystuje do doręczeń (listów, pism urzędowych, dostawy nabywanych materiałów i towarów). Miejscem faktycznego prowadzenia czynności związanych z prowadzoną działalnością są faktyczne miejsca prowadzenia działalności klientów (głównie siedziby i oddziały firm z terenu województwa, w sporadycznych przypadkach poza województwem). Miejsce zamieszkania Wnioskodawcy mieści się poza miejscowością prowadzenia działalności.

Czy w opisanej sytuacji Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa, koszty leasingu i koszty serwisu lub konserwacji pojazdu?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W przedmiotowej sprawie kluczową rolę odgrywa przepis art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Z treści tych przepisów wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z nabyciem (w tym leasingiem operacyjnym) pojazdów samochodowych oraz wydatków związanych z ich eksploatacją (napraw, paliwa itp.) w sytuacji, gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dla celów pełnego odliczania VAT – fakt wykorzystywania ich wyłącznie do działalności musi być rozpatrywany w kategoriach obiektywnych. W celu dokonania pełnego odliczenia podatku VAT muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, wyklucza ich użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.

Z treści przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca parkuje samochód służbowy w miejscu swojego zamieszkania – stąd dojeżdża on do siedziby firmy, bądź do klientów w celu wykonania usługi. Jak wyżej wskazano, działania mające na celu wyeliminowanie użytku prywatnego muszą być dostosowane do specyfiki działalności podatnika. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której siedziba znajduje się poza miejscem jego zamieszkania. Miejsce zamieszkania stanowi jednocześnie miejsce parkowania jego samochodu.

Zatem w analizowanym przypadku, ponieważ samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, nie można obiektywnie stwierdzić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, gdyż już sam fakt dojazdów Wnioskodawcy samochodem służbowym z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, tj. do siedziby firmy bądź do klienta oznacza wykorzystywanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego pojazdu do celów prywatnych. Ponadto, nie zostanie wypełniony aspekt obiektywny dotyczący niezaistnienia potencjalnych możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.

W tej sytuacji bez znaczenia jest, że Wnioskodawca będzie prowadził dla tego samochodu ewidencję przebiegu pojazdu, w której zaewidencjonuje swoje dojazdy z miejsca zamieszkania do siedziby firmy, bądź dojazdy do klientów, ponieważ już z samego sposobu użytkowania tego pojazdu będzie wynikać użytek mieszany. Ponadto, zauważyć należy, iż fakt złożenia przez Wnioskodawcę deklaracji VAT-26 również nie przesądza o faktycznym wykorzystaniu samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej.

Stąd przedmiotowy samochód nie będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy. W konsekwencji powyższego Wnioskodawcy na podstawie art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu kosztów leasingu i kosztów serwisu lub konserwacji nabytego samochodu osobowego. Natomiast z tytułu zakupu paliwa do napędu przedmiotowego samochodu osobowego Wnioskodawcy do 30 czerwca 2015 r., zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.