Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

March 1, 2013

Odliczenia VAT przez Gminę od zakupów wykorzystywanych jednocześnie do sprzedaży opodatkowanej, zwolnionej oraz niepodlegającej opodatkowaniu VAT

0 855

Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości a jedynie prawo do odliczenia podatku naliczonego w części związanej z czynnościami opodatkowanymi, ustalonej według proporcji. Do wyliczenia proporcji należy uwzględnić jedynie obrót osiągnięty z tytułu czynności opodatkowanych i zwolnionych z podatku VAT, z pominięciem czynności niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Wynika to z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24 stycznia 2013 roku o numerze IPTPP2/443-926/12-4/JN.  

Sytuacja Podatnika

Gmina, jako czynny podatnik podatku VAT, ubiega się o przyznanie dofinansowania projektu związanego z bezpieczeństwem sieci teleinformatycznej oraz stworzeniem nowoczesnego systemu wspomagającego zarządzanie jednostkami samorządowymi. Pozyskany w ramach projektu sprzęt będzie pracował w całej sieci informatycznej Urzędu Miasta i Gminy i nie jest możliwe wybiórcze zastosowanie go do wybranych zadań. Poszczególne elementy pozyskanego sprzętu będą stanowić składnik całości lokalnej infrastruktury informatycznej sieci i będą one wykorzystywane przez pracowników obsługujących zarówno sferę administracyjną, jak i sferę umów cywilnoprawnych, czyli służyć będą zarówno czynnościom opodatkowanym jak również zwolnionym z VAT. Pozyskana w ramach projektu sieć będzie również wykorzystywana do czynności niepodlegających ustawie o VAT tj. działalności administracyjnej w ramach kompetencji Gminy.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie ma możliwości jednoznacznego przyporządkowania wydatków w ramach realizacji przedmiotowego projektu do poszczególnych rodzajów czynności tj. opodatkowanych, nieopodatkowanych i zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

• Czy ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego na fakturach wystawionych na Gminę w związku z realizacją przedmiotowego zadania,

• Czy ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu, o którym mowa z zastosowaniem proporcji uwzględniając wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną z pominięciem dochodów sfery administracyjnej niepodlegających ustawie o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Wyrażoną w art. 86 ust. 1 ww. ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają w sposób techniczno-prawny regulacje zawarte w art. 90 ww. ustawy określające zasady proporcjonalnego odliczania podatku VAT.

Wprowadzone w art. 90 ww. ustawy ograniczenie w prawie do odliczenia podatku naliczonego, jak wyżej wykazano, dotyczy wyłącznie zakupów wykorzystywanych zarówno do działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej. Ponadto z cytowanych powyżej regulacji art. 90 wynika, iż proporcja ustalana jest w oparciu o obrót zdefiniowany w ustawie o VAT.

Zatem, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie powinny być uwzględniane przy ustalaniu proporcji. W konsekwencji, w przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi, zwolnionymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi, których nie można jednoznacznie przypisać do jednego rodzaju działalności, stosuje się odliczenie częściowe według proporcji. Do wyliczenia proporcji należy uwzględnić wartość czynności opodatkowanych oraz zwolnionych z opodatkowania. Wartość czynności niepodlegających opodatkowaniu nie wchodzi do sumy wartości obrotów ustalanych dla potrzeb liczenia proporcji sprzedaży.

Organ podatkowy wskazał , iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w uchwale 7 sędziów NSA z 24.10.2011 r. sygn. I FPS 9/10.

Podstawa prawna: art. 29, art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2, art. 87 ust. 1, art. 88 ust. 4, art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.