Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

March 1, 2017

Odliczenie 100% VAT od używania samochodów typu VAN przez pracowników do celów prywatnych

0 1068

Firma posiada dwa samochody typu VAN, od których stosuje odliczenie podatku naliczonego na poziomie 100%. Czy w sytuacji, w której auta te będą mogły być wykorzystywane do celów prywatnych przez pracowników, wystąpi konieczność stosowania ograniczenia w podatku naliczonym do wysokości 50% z tytułu zakupu paliwa i serwisu aut. Pracownikom w razie wykorzystania VAN-ów do celów prywatnych będzie doliczana kwota 400 zł do przychodów ze stosunku pracy?

ODPOWIEDŹ

Firma, która posiada auta uznane przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako VAN, może pomimo używania ich przez pracowników do celów prywatnych, stosować pełne odliczenie podatku naliczonego od kupowanego paliwa oraz usług serwisu aut. Należy przy tym pamiętać, że do przychodów ze stosunku pracy, pracodawca powinien doliczyć nie tylko kwotę 400 zł (pojemność skokowa silnika powyżej 1600 cm3), ale także wartość paliwa jakie ulegnie zużyciu przez pracownika w czasie jazd prywatnych.

UZASADNIENIE

Zasady odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupu i eksploatacji pojazdów samochodowych reguluje art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.). I tak w art.86a ust.1 wskazuje się, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Z kolei w ust.2 pkt 3 ww. artykułu wskazuje się, iż do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust.1, zalicza się wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Jest to podstawowa zasada odliczenia podatku naliczonego dla pojazdów, przy czym ustawodawca wprowadził także pod pewnymi warunkami możliwość odliczenia 100% podatku naliczonego.

W art.86a ust.3 mówi się, że przepis ust.1 nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Natomiast pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli (art.86a ust.4 pkt 1 i 2):

  • (ust.4 pkt 1) sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  • (ust.4 pkt 2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Z kolei wedle ust.9 art.86a do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust.4 pkt 2 należą pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju : wielozadaniowy, van . I dalej z ust.10 ww. artykułu wynika, że spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust.9 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Podatnicy używający pojazdów samochodowych typu VAN powinni dokonując interpretacji możliwości odliczenia 100% podatku naliczonego od zakupu paliwa i usług serwisowych brać pod uwagę zasadniczo przepis art. 86a ust.4 w związku z art.86a ust.9 pkt 1 lit.a u.p.t.u. Wskazuje on bowiem, że samochody typu VAN, które przeszły dodatkowe badanie techniczne są co do zasady uznawane jako pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie dla celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny. Jak wskazał w interpretacji indywidualnej z dnia 18.07.2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-389/14-2/MKw: „Za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych Użytkownik będzie obciążany przez spółkę ryczałtowym miesięcznym wynagrodzeniem, w wysokości zróżnicowanej od klasy samochodu. (…) Zatem należy uznać, że przesłanka wskazana w art.86a ust.3 pkt 1 lit.a ustawy, która wskazuje na wykorzystywanie pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, została spełniona”.

Firmie przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa i usług serwisowych (dla pojazdu typu VAN) w 100%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w poz. 45 (wartość netto) i w poz. 46 (podatek naliczony).

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.86a ust.1, ust.3 pkt 1, ust.4 pkt 1 i 2, art.86a ust.9 pkt 1 lit.a, art.86a ust.10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.