Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

December 2, 2016

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodów osobowych będących towarami handlowymi

0 1032

Rozszerzyłam PKD o handel samochodami ponieważ zakupuję nowe, niezarejestrowane samochody osobowe od jednego z dealerów - niektóre mają parę kilometrów przebiegu - przemieszczanie na placu salonu samochodowego. Otrzymuję fakturę z 23% VAT, rejestruję te pojazdy (rejestracja tymczasowa) na swoją firmę i ubezpieczam na 1 miesiąc. Zazwyczaj w tym samym dniu co rejestracja lub dnia następnego sprzedaję te samochody z małym zyskiem innemu dealerowi ze stawką 23% VAT. Dealerzy chyba mają wewnętrzny zakaz handlowania między sobą, stąd mam okazję trochę zarobić. Faktycznie w ogóle nie używam tych samochodów, czasem nawet ich nie widzę. Poza rejestracją i ubezpieczeniem nie mam żadnych innych wydatków - traktuję te samochody jako towary handlowe, nie zgłaszam ich na VAT-26. Czy prawidłowo odliczam 100% VAT od zakupu tych samochodów na podstawie art. 86a ust. 5 pkt 1?

ODPOWIEDŹ

Skoro pojazdy samochodowe są przeznaczone wyłącznie do dalszej odsprzedaży, a przedmiotem działalności jest m.in. handel samochodami, to zastosowanie znajdzie przepis art. 86a ust. 4 pkt 1 w związku z art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86a ust. 1 ustawy, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej min. z faktury otrzymanej przez podatnika. Na podstawie art. 86a ust. 2 ustawy, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

  • używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

W myśl art. 86a ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

  1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

    • wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

    • konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

  1. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Stosownie do treści art. 86a ust. 4 ustawy, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Z art. 86a ust. 5 ustawy wynika, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:

  • odprzedaży,

  • sprzedaży,

  • w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

  • oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Z treści pytania wynika, że pojazdy przeznaczone są wyłącznie do dalszej odsprzedaży, nie są wykorzystywane do innych celów niż odprzedaż. Zatem Podatniczce przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, tj. od ich nabycia, zakupu paliwa, opłat za transport, opłat za ogłoszenia w internecie, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz zgłoszenia tych pojazdów na formularzu VAT-26.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów na terytorium kraju należy wykazać: w pozycji 19. podstawa opodatkowania i w pozycji 20. podatek należny, natomiast nabycie tych pojazdów: w pozycji 45. wartość netto i w pozycji 46. podatek naliczony.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86 a ust. 1-5 ustawy o VAT.