Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

August 1, 2017

Odliczenie 100% VAT w przypadku wynajmu aut zastępczych

0 1052

Czy firma wynajmująca auta jako zastępcze może odliczyć pełny VAT bez ewidencji przebiegu pojazdów?

ODPOWIEDŹ

Tak, nie stosuje się ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli odpłatne użytkowanie stanowi przedmiot działalności podatnika. Jednakże Podatnik powinien jednoznacznie określić sposób wykorzystywania pojazdów, który to wykluczałby użycie tych pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

UZASADNIENIE

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Przytoczona reguła nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych: przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, sprzedaży, w  przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika, oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Oznacza to, że dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie zawartych z kontrahentami umów oraz wydatków związanych z tymi pojazdami, Podatnik nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Dodać przy tym należy, że przemieszczanie przez pracowników podatnika samochodów przeznaczonych wyłącznie na wynajem z jednego miejsca do drugiego, mając na uwadze, że przemieszczenie to związane będzie z udostępnieniem tych samochodów osobom je wynajmującym nie może być powodem do obowiązkowego prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jeżeli bowiem przemieszczenia te będą dokonywane w związku z potrzebami gospodarczymi Podatnika tj. przemieszczanie ich do miejsca i w czasie wskazanym przez najemcę pojazdu, to takie przemieszczenie jest niewątpliwe związane z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą obejmującą oddawanie w najem samochodów. Zwłaszcza w sytuacji, gdy prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodów w odpłatne używanie, obejmuje również doprowadzenie pojazdu do miejsca wskazanego przez najemcę – takie stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 8 marca 2017 roku sygn. akt I FSK 1516/15.

Podsumowując, w odniesieniu do samochodów przeznaczonych wyłącznie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli czynności te stanowią przedmiot działalności podatnika, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się. Dla zaistnienia obiektywnych okoliczności potwierdzających brak możliwości wykorzystania pojazdów do użytku prywatnego stosowne będzie utworzenie regulacji wewnętrznych

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w pozycji 43 wartość netto, w pozycji 44 podatek naliczony. Nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1 pkt 1, art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a), art. 86a ust. 4, art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.)