Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

April 2, 2013

Odliczenie podatku naliczonego od skradzionych towarów

0 860

Rozpoczęłam działalność gospodarczą i zakupiłam towary oraz wyposażenie. W wyniku włamania wszystko mi skradziono. Teraz muszę kupić nowy towar. Zgłosiłam kradzież na policji i został spisany protokół skradzionych rzeczy. Nie zdążyłam jeszcze złożyć deklaracji VAT-7. Czy mogę odliczyć podatek naliczony przy nabyciu skradzionych towarów?

 UZASADNIENIE

W artykule 88 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zawarł katalog przesłanek, których wystąpienie nie daje prawa do odliczenia tego podatku. W katalogu tym nie wymieniono przypadku kradzieży, czy też stwierdzenia niedoborów jako okoliczności powodujących utratę prawa do odliczenia VAT. Z kolei zgodnie z art.86 ust.1 tej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wynika z przytoczonego wyżej przepisu, skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług, a warunkiem jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W opisanym przypadku doszło do sytuacji, w której nabyte towary nie zostaną wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych, a jednocześnie nie wystąpiły przesłanki pozbawiające prawa do odliczenia, wymienione w art.88 ustawy. Odpowiedź na pytanie, jak postąpić w takiej sytuacji, można znaleźć w licznym i dość jednolicie wyrażanym w indywidualnych interpretacjach podatkowych stanowisku Ministra Finansów odnośnie prawa do odliczenia, czy też konieczności dokonania korekty już odliczonego podatku naliczonego w przypadku stwierdzonych niedoborów.

W indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lipca 2012 roku nr ITPP1/443-608/12/KM czy Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2012 roku nr IPTPP1/443-1028/11-2/MW odwołano się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (obecnie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z 15 stycznia 1998 roku w sprawie C-37/95, w którym Trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności VAT), że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia zostaje zachowane. W świetle przytoczonego wyroku, w powyższych interpretacjach uznano, iż zasada neutralności podatku od towarów i usług uprawnia podatnika do zachowania prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług, w przypadku gdy, z powodów niezależnych od niego, nabyte towary i usługi nie zostały wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej, ale nabycie zostało dokonane z zamiarem takiego wykorzystania.

Tym samym, jeżeli spełnia Pani wymienione w art.86 ust.1 przesłanki pozytywne tj. jest Pani podatnikiem VAT, a zakupione towary miały służyć czynnościom opodatkowanym, w sytuacji opisanej w pytaniu ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego od skradzionych rzeczy.

Katarzyna Domińska