Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , ROZLICZENIA VAT

March 22, 2018

Odliczenie podatku naliczonego przed rejestracją

0 1185

Status podatnika VAT czynnego ma znaczenie dopiero w momencie, kiedy dany podatnik chce zrealizować prawo do odliczenia. Zatem w sytuacji, gdy do nabycia towarów i usług doszło przed złożeniem wniosku o rejestrację dla celów podatku VAT i uzyskaniem statusu podatnika VAT czynnego, można dokonać odliczenia, jeżeli na moment odliczenia taki status został uzyskany.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2018 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.928.2017.1.AW

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca planuje dokonać zakupu lokalu użytkowego, tj. pokoju hotelowego w systemie CONDO. „Zakup lokalu zostanie dokonany w charakterze osoby prywatnej”, poza prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą w formie spółki cywilnej. Sprzedawca lokalu udokumentuje sprzedaż poprzez wystawienie faktury z wykazanym podatkiem VAT w stawce 23%. Sprzedawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Po zakupie lokalu zostanie on przekazany, na podstawie umowy dzierżawy, Spółce zajmującej się prowadzeniem działalności hotelarskiej (tzw. operator) na okres 15 lat. W zamian za wydzierżawiony pokój hotelowy Wnioskodawca będzie otrzymywał od dzierżawcy czynsz dzierżawny w ustalonym okresie rozliczeniowym.

Po dokonaniu powyższych czynności Wnioskodawca dokona zarejestrowania dla celów podatku od towarów i usług jako czynny podatnik tego podatku. W związku z tym będzie rozliczał dla celów podatku VAT usługi dzierżawy, jako czynności opodatkowane tym podatkiem wg stawki 23%. Za miesiąc, w którym uzyska status podatnika VAT czynnego, dokona odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury nabycia lokalu użytkowego (pokoju hotelowego).

Czy przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytego lokalu użytkowego, tj. pokoju hotelowego?

Stanowisko Dyrektora

Zdaniem Wnioskodawcy: w świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej zwaną „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z pewnymi zastrzeżeniami (zastrzeżenia w przedstawionym stanie przyszłym nie mają zastosowania).

Z analizy powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku VAT ma osoba, która jest podatnikiem tego podatku oraz nabyte towary zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Status podatnika VAT nie zależy od zarejestrowania osoby dla celów podatku VAT w rejestrze podatników VAT prowadzonym przez organy administracji państwowej.

W odniesieniu do sposobu wykorzystania nabytych towarów i usług przepis wskazuje, iż towary i usługi muszą być wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Zatem przeznaczenie nabytych towarów i usług ma znaczenie dla nabycia prawa do odliczenia.

Ponadto przepisy ustawy o VAT określają przypadki, gdzie podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT.

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że status podatnika VAT czynnego ma znaczenie dopiero w momencie, kiedy dany podatnik chce zrealizować prawo do odliczenia. Zatem w sytuacji, gdy do nabycia towarów i usług doszło przed złożeniem wniosku o rejestrację dla celów podatku VAT i uzyskaniem statusu podatnika VAT czynnego, można dokonać odliczenia, jeżeli na moment odliczenia taki status został uzyskany.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym zakup lokalu użytkowego będzie udokumentowany fakturą wystawioną przez podmiot istniejący będący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Zakup ten zostanie potwierdzony nie tylko poprzez wystawienie faktury, ale także przez umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że nie będzie to sytuacja, w której mają zastosowanie wskazane powyżej wyłączenia prawa do odliczenia.

Na moment dokonania odliczenia Wnioskodawca będzie posiadał status podatnika VAT czynnego, co wykluczy możliwość zastosowania negatywnej przesłanki odnoszącej się do prawa do odliczenia podatku VAT. Nabyty lokal użytkowy będzie przedmiotem umowy dzierżawy, a więc będzie wykorzystywany do świadczenia usług, które będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy dojdzie do zakupu lokalu użytkowego, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż lokal ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych i na moment odliczenia podatku VAT Wnioskodawca będzie posiadał status podatnika VAT czynnego.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.