Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

April 11, 2013

Odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie usług budowlanych

0 894

Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług budowlanych, mimo nieprawidłowo wykazanej stawce VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2013 roku nr ITPP1/443-1299/12/BK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która rozpoczęła budowę budynku mieszkalno-usługowego. Budynek jest sklasyfikowany zgodnie z PKOB w dziale 11 i składa się z lokali mieszkalnych, lokali użytkowych oraz pomieszczeń gospodarczych. Wykonawca – firma budowlana - na zlecenie Spółki wzniosła budynek do stanu surowego. Umowa dotyczyła wykonania całego stanu surowego, bez wyszczególniania poszczególnych części (lokali użytkowych). Wykonawca na całość swoich usług wystawił fakturę ze stawką podatku w wysokości 23%.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej faktury VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku VAT w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż analiza art. 88 ww. ustawy, prowadzi do wniosku, iż okoliczność wystawienia faktury VAT z nieprawidłowo zastosowaną stawką podatku należnego przez sprzedawcę, nie została ujęta w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanka wyłączająca prawo nabywcy do odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, nie oceniając prawidłowości zastosowanej przez kontrahenta Spółki stawki podatku VAT należnego dla wykonanych przez niego usług budowlanych, o których mowa we wniosku, organ podatkowy stwierdził, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. usług budowlanych w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ww. ustawy, o ile nie wystąpią pozostałe okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.

Podstawa prawna: art. 86, art.. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.