Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

March 3, 2015

Odliczenie podatku od samochodów będących towarami handlowymi

0 920

Od pojazdów samochodowych, stanowiących towar handlowy, które nie są wykorzystywane dla tzw. celów służbowych, przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie tych pojazdów jak i innych kosztów związanych z tymi pojazdami.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2015 roku nr IBPP2/443-1135/14/WN

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jako zarejestrowany i czynny podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek oraz odsprzedaż używanych pojazdów samochodowych. Pojazdy samochodowe będące towarami handlowymi nie zostały przeznaczone przez Wnioskodawcę na cel demonstracyjny. Te pojazdy nie są również wypożyczane klientom w celu „ich przetestowania”, natomiast odbyte ewentualnie jazdy próbne są ściśle związane z handlowym przeznaczeniem niniejszych pojazdów (tj. jazdy te są elementem procesu sprzedaży przedmiotowych pojazdów przez Wnioskodawcę) i są krótkie - zazwyczaj kilkukilometrowe i zawsze odbywają się w obecności Wnioskodawcy bądź jego pracownika. Przedmiotowe pojazdy samochodowe nie są i nie będą rejestrowane przez Wnioskodawcę.

Czy na gruncie przepisów ustawy o VAT dla pojazdów samochodowych, które stanowią towar handlowy podatnika (a które nie są wykorzystywane dla tzw. celów służbowych podatnika), Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie tych pojazdów jak i wskazanych innych kosztów związanych z tymi pojazdami, tj. bez zastosowania 50% ograniczenia w odniesieniu do kwoty podatku, o którym mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi Dyrektor przeanalizował brzmienie art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ponadto, przepis art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy, który mówi o braku obowiązku prowadzenia ewidencji ma zastosowanie, jeżeli odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zatem podatnicy prowadzący komisy samochodowe nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, które przeznaczone są do odprzedaży oraz składania informacji VAT-26. Nie ma przy tym znaczenia, że ewentualny nabywca odbędzie jazdę próbną samochodem, którym jest zainteresowany. Nie jest to bowiem sytuacja analogiczna do przypadku aut testowych, gdyż te ostatnie służą przed wszystkim zwiększeniu sprzedaży danego modelu samochodu, a dopiero w dalszej perspektywie są odprzedawane (nie ma zatem tutaj spełnionego warunku, aby pojazd był przeznaczony wyłącznie do odprzedaży).

W świetle przytoczonych przepisów Dyrektor uznał prawo podatnika do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, tj. od zakupu paliwa, części zamiennych, opłat za transport, przeglądów, badań technicznych, napraw, opłat za ogłoszenia w internecie oraz opłat administracyjnych, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz zgłoszenia tych pojazdów na formularzu VAT-26.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 4 oraz ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.