Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

March 21, 2017

Odliczenie podatku od zakupów nabytych w ramach programu rozwoju szkolnictwa zawodowego

0 852

Miasto nie ma prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturach nabytych w ramach programu rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2017 roku nr 2461-IBPP1.4512.98.2017.1.ES

Sytuacja Podatnika

W związku z ogłoszonym konkursem Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu pn. Celem projektu jest zwiększenie szans na rynku pracy dla 1194 uczniów szkół, prowadzących kształcenie zawodowe. Uczniowie szkół nabędą kwalifikacje i umiejętności, zgodnie z aktualnymi wymaganiami rynku pracy.

Zakres wydatków planowanych w ramach projektu obejmuje:indywidualne doradztwo, wynagrodzenia (m.in. dla doradców, trenerów, asystentów, moderatorów); wynajem sali na zajęcia, zakup materiałów szkoleniowych, wynagrodzenia opiekunów stażystów/ praktykantów, koszty odzieży roboczej, wyposażenia stanowiska pracy, doposażenie pracowni (środki trwałe, pozostałe wyposażenie, tj. zakup drobnych pomocy dydaktycznych); dostosowanie/adaptacja pomieszczeń dla 12 szkół.

Przedmiot projektu nie będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Szkoły objęte projektem są jednostkami budżetowymi Miasta. Beneficjent (Miasto) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2011 r. Miasto jest podatnikiem VAT w zakresie realizowanych umów cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, nie korzystającym ze zwolnienia podmiotowego.

Czy Beneficjent – Miasto, który jest organem prowadzącym dla ww. szkół, a od 1 stycznia 2017 r. rozlicza się wspólnie ze wszystkimi jednostkami w zakresie podatku VAT, ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w zakupach towarów i usług na cele projektu dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014- 2020?

Stanowisko Dyrektora

Rozpatrując kwestie poruszone we wniosku w pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego, jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Natomiast na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy – nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Mając na uwadze opis sprawy i wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, stwierdzić należy, że skoro, jak wskazał Wnioskodawca, przedmiot projektu nie będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT, to w rozpatrywanej sprawie nie jest spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług – związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT, zatem nie są spełnione przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy uprawniające do odliczenia podatku naliczonego.

W konsekwencji Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.