Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 6, 2015

Odliczenie podatku od zakupów związanych z organizacją szkolenia poza granicami kraju

0 877

Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup od Biura Podróży usługi polegającej na organizacji wyjazdu na szkolenie. Świadczenie na rzecz odbiorców oraz współwłaściciela polegające na nieodpłatnym przekazaniu usług szkoleniowych jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24 marca 2015 roku nr IBPP4/443-614/14/EK

Sytuacja Podatnika

Podatnik prowadzi działalność jako spółka jawna, która zajmuje się sprzedażą narzędzi, lakierów do karoserii samochodów oraz wyposażeniem serwisów blacharsko lakierniczych. Celem zwiększenia sprzedaży Spółka sfinansowała dla swoich najlepszych odbiorców szkolenie, które odbyło się w Grecji W wyjeździe oprócz klientów uczestniczył wspólnik Spółki oraz cześć osób niezwiązanych z firmą. Osoby niezwiązane z firmą zapłaciły za wyjazd związany ze szkoleniem i pobytem, natomiast odbiorcom Spółki wyjazd sfinansowała Spółka. Spółka w stosunku do odbiorców (klientów) pokryła koszty związane z wyjazdem, tj. przelot, zakwaterowanie, wyżywienie oraz koszty związane z organizacją konferencji.

Szkolenie to organizował i przeprowadzał dostawca produktów (producent), który również finansował je swoim odbiorcom, w szkoleniu uczestniczyli więc nie tylko odbiorcy Spółki ale również odbiorcy partnera handlowego Spółki.

Faktura z Biura Podróży nie zawiera poszczególnych elementów składających się na organizację wyjazdu i szkolenie. Zawiera jedną pozycję usługi tj., „organizacja pobytu wg zamówienia szkolenia” opodatkowaną na zasadach ogólnych VAT.

Czy VAT naliczony z faktury z biura podróży za organizację szkolenia podlega odliczeniu oraz czy firma ma obowiązek naliczenia VAT-u należnego z nieodpłatnego przekazania usługi szkolenia swoim odbiorcom?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc sie do przedstawionej we wniosku sytuacji oraz przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Organ uznał, że Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup od biura podróży usługi organizacji szkolenia.

W przedstawionej analizie Organ powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionej sytuacji wynikało, że nabyta usługa służyła Spółce do zachęcenia swoich odbiorców do utrzymania, poszerzenia kontaktów oraz zwiększenia sprzedaży oferowanych produktów co ma związek ze zwiększeniem przychodu spółki. Nabyta usługa służyła zatem do wykonywania czynności opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Zauważyć należy, że w świetle art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest usługa organizacji np. konferencji czy szkoleń, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.

Co do kwestii obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług w związku z nieodpłatnym przekazaniem usług należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z działalnością gospodarczą, a więc nie mają wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów. Jednakże w świetle art. 8 ust. 2 ustawy, czynność nieodpłatnego przekazanie usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przekazywane usługi związane są z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

Tym samym nieodpłatne świadczenie na rzecz odbiorców Wnioskodawcy oraz współwłaściciela Spółki polegające na nieodpłatnym przekazaniu usług szkoleniowych jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.