Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

February 24, 2017

Odliczenie podatku przez Gminę w związku z realizacją inwestycji

0 852

Gmina może odliczyć podatek naliczony z tytułu inwestycji, której celem jest odpłatne dostarczanie wody mieszkańcom.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2017 roku nr 2461-IBPP3.4512.733.2016.2.ASz

Sytuacja Podatnika

Gmina będzie w 2017 r. realizowała inwestycję. Po zakończeniu inwestycji woda będzie sprzedawana indywidualnym odbiorcom. Opłaty związane ze sprzedażą wody inkasowała będzie jednostka budżetowa pod nazwą Gminny Zakład Komunalny, która jest czynnym podatnikiem VAT w tym zakresie. Z dniem 1 stycznia 2017 r. nastąpi centralizacja podatku VAT w Gminie. Wybudowany odcinek sieci wodociągowej będzie wykorzystywany w całości do działalności gospodarczej Gminy w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wybudowany odcinek sieci wodociągowej będzie wykorzystywany do dostarczania wody wyłącznie do budynków mieszkańców tej miejscowości. Towary i usługi związane będą z wykonywanych czynności opodatkowanych.

Czy gmina ma możliwości odzyskania podatku VAT od zadania inwestycyjnego?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Pamiętać należy, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

W konsekwencji z uwagi na fakt, że Gmina będzie świadczyła usługi dostawy wody na podstawie zawieranych z mieszkańcami umów cywilnoprawnych, dla zamierzonych czynności będzie występowała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Dostawa wody stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z uwagi na powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie będą spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania. Wybudowany odcinek sieci wodociągowej będzie wykorzystywany do dostarczania wody wyłącznie do budynków mieszkańców tej miejscowości. Towary i usługi związane będą z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zatem, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym zadaniem pod warunkiem nie wystąpienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy. W konsekwencji, w sytuacji gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy będzie w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Podstawa prawna: art. 5 oraz art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.