Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 1, 2013

Odliczenie podatku VAT z faktury dokumentującej rozbiórkę budynku

0 1001

Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej usługę rozbiórki budynków na działce będącej przedmiotem sprzedaży.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 października 2012 roku nr IPPP2/443-686/12-7/BH.

Sytuacja Podatnika

Gmina jako czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, będzie dokonywać sprzedaży działki, na której w chwili obecnej znajdują się budynki produkcyjno-handlowe, budynek kotłowni oraz stacja paliw. Ponieważ Gmina przed powyższą dostawą dokona rozbiórki znajdujących się na działce budynków, przedmiotem sprzedaży będzie teren niezabudowany. W czerwcu 2012 roku Rada Miejska w uchwaliła Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy, zgodnie z którym, działka została oznaczona do zabudowy usługowo-mieszkaniowej. Zgodnie z tym zapisem ustalony został na niej priorytet dla lokalizacji usług, małych i średnich obiektów produkcyjnych, nie wymagających sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko, zabudowy mieszkaniowej i niezbędnych inwestycji celu publicznego w zakresie infrastruktury społecznej i technicznej. Obecnie nie został jeszcze sporządzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy, na podstawie wytycznych Studium.

Brak jest również decyzji o warunkach zabudowy terenu. Natomiast z ewidencji gruntów i budynków wynika, że działka stanowi teren zabudowany i zurbanizowany o przeznaczeniu - teren przemysłowy. Powyższe powoduje, że sprzedaż działki nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy i winna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 23%. Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na rozbiórkę budynków znajdujących się na gruncie przeznaczonym do sprzedaży.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż podstawowym warunkiem dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zatem aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wynika, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących na przykład gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług. W powyższym przepisie ustawodawca określił więc kryterium według jakiego należy dokonywać podziału gruntów na te, które mogą korzystać ze zwolnienia oraz na takie, którym to zwolnienie nie przysługuje.

Jednakże o charakterze danego gruntu rozstrzyga odpowiedni zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego, decyduje o kwalifikacji gruntu. W sytuacji, gdy dla danego terenu, nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego ani decyzja o warunkach zabudowy, należy posłużyć się inną istniejącą na dzień zawarcia transakcji dokumentacją.

Zatem przy dostawie gruntów każdorazowo konieczne jest określenie przeznaczenia sprzedawanych gruntów. Jeżeli takiego przeznaczenia nie można określić na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, należy posługiwać się innymi dostępnymi dokumentami. Udzielając odpowiedzi organ podatkowy uznał, iż Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej usługę rozbiórki budynków na działce będącej przedmiotem sprzedaży. Nabycie usługi będzie bowiem miało związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Gminę jako podatnika podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.