Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 1, 2018

Odliczenie podatku VAT z faktury elektronicznej

0 1006

W lipcu 2017 roku zakupiliśmy towary od kontrahenta polskiego ze stawką 23%. Sprzedawca wystawił fakturę w formie elektronicznej, taką też formę przyjęliśmy i ją zaakceptowaliśmy. Jednak będąc przekonani, że tej faktury sprzedawca nie przekazał nam wystąpiliśmy do niego z prośbą o wystawienie duplikatu. Otrzymaliśmy go w miesiącu październiku, jednak po dokładnym przeglądnięciu poczty elektronicznej okazało się, że ta elektroniczna była. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z duplikatu, czy od tej, która dużo wcześniej wpłynęła na serwer, ale została pominięta?

ODPOWIEDŹ

Firma otrzymała na swój serwer e-fakturę w lipcu 2017 roku, w związku z tym prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało w rozliczeniu za lipiec 2017 roku. Czytelnik może dokonać odliczenia poprzez dokonanie korekty deklaracji za ten miesiąc.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 86 ust. 10 ustawy ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest posiadanie faktury, bowiem jak wynika z art. 86 ust. 10b pkt 1, ust. 11 i 13 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Powyższe oznacza dla nabywcy, że prawo do odliczenia uzyskuje w momencie, gdy po stronie sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy i pod warunkiem posiadania faktury dokumentującej nabycie. W przypadku, gdy nabywca nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w określonych powyżej terminach, może to zrobić poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ważne: Takie same zasady odliczania VAT dotyczą nabyć udokumentowanych fakturą papierową, jak i e-fakturą.

W przypadku faktury elektronicznej uważa się ją za dostarczoną z chwilą udostępnienia jej odbiorcy na serwerze. Należy zaznaczyć, że odczytanie jej w późniejszym terminie nie ma wpływu na datę jej otrzymania. Stanowisko takie wyraził np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16 maja 2013 roku nr IPPP2/443-157/13-3/JW, w której uznał, że „ (…) datą otrzymania e-faktury będzie moment, w którym odbiorca otrzyma informację o dostępie do nowo wystawionej e-faktury. (…) Oznacza to, iż e-fakturę uznaje się za doręczoną z chwilą gdy plik e-faktury doręczony został do środka komunikacji elektronicznej odbiorcy w taki sposób, iż odbiorca mógł zapoznać się z jego treścią.

W praktyce momentem doręczenia będzie moment, gdy plik z danymi e-faktury spocznie na serwerze w taki sposób, iż wyłącznie od decyzji odbiorcy zależy, czy i kiedy zapozna się z e-fakturą. Dlatego istotne jest z punktu widzenia skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego upewnienie się, co do wpływu faktury elektronicznej na serwer, bowiem ta data decyduje o jej otrzymaniu, a w związku z tym Czytelnik ma prawo do odliczenia VAT z e-faktury w rozliczeniu za miesiąc w którym wpłynęła na jego serwer, tj. za lipiec 2017 rOKU.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT(17) nabycie towarów i usług zaliczanych do środków trwałych należy wykazać w pozycji. 43 – wartość netto i w pozycji 44 – podatek naliczony, natomiast nabycie towarów pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 – podatek naliczony.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 10, ust. 10b, ust. 11, ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.