Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

January 2, 2018

Odliczenie podatku z faktur budowlanych otrzymanych od zleceniobiorców

0 975

Zleceniobiorcy wykonujący usługi budowlane powinni wystawiać faktury na zasadach ogólnych, z których zleceniobiorcom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 listopada 2017 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.598.2017.2.JC

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. wznoszeniem budynków mieszkalnych, które następnie są sprzedawane (mieszkania) nabywcom indywidualnym. Spółka cały proces budowy organizuje we własnym zakresie (zakup działki, przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę). Natomiast wykonywanie wszelkich prac związanych z budową zleca innym podmiotom. W ramach tych zleceń realizowane są m.in. prace sklasyfikowane wg kodów PKWiU, które wskazane są w załączniku nr 14 (pozycje od 2 do 48) do ustawy o podatku od towarów i usług. Wszyscy zleceniobiorcy wystawiają Spółce faktury z naliczonym podatkiem VAT w odpowiedniej stawce (nie stosują procedury odwrotnego obciążenia).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy jego zleceniobiorcy powinni wystawiać faktury na zasadach ogólnych i w związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach.

Stanowisko Dyrektora

W myśl obowiązującego od 1 stycznia 2017 r. art. 17 ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Ustawa nie definiuje pojęcia „podwykonawca”, w związku z tym dla prawidłowego rozumienia tego terminu należy posiłkować się definicją słownikową. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym wydaniu Słowniku języka polskiego, podwykonawca to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy (...). Przy dalszych „podzleceniach” przyjąć należy podejście, zgodnie z którym podwykonawca zlecający jest – w stosunku do swojego podwykonawcy – głównym wykonawcą swojego zakresu prac.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Ustalenie czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku – ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dana usługa jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT oraz czy jest świadczona przez podwykonawcę. Przy czym dla zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia konieczne jest spełnienie obu ww. przesłanek łącznie.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym, w stosunku do którego zadano pytanie, Wnioskodawca jest inwestorem, a podmioty, którym zleca wykonanie prac budowlanych są wykonawcami. W przedmiotowej sytuacji nie jest więc spełniony warunek określony w art. 17 ust. 1h ustawy (dotyczący świadczenia usług przez podwykonawców), co oznacza, że transakcje pomiędzy Wnioskodawcą a wykonawcami nie są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Tym samym wykonawcy są zobowiązani rozliczać podatek należny na zasadach ogólnych i wystawiać faktury z podatkiem, a Wnioskodawca - jako czynny podatnik VAT - w zakresie w jakim nabywane usługi służą czynnościom opodatkowanym, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1h ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.