Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

April 30, 2012

Odliczenie podatku z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia w VAT

0 932

Rolnik 27 stycznia 2012 roku złożył w urzędzie skarbowym zgłoszenie VAT-R, w którym zrezygnował ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Jako datę, od której rezygnuje ze zwolnienia podał 1 lutego 2012 roku i od tego dnia sprzedaje swoje produkty jako podatnik VAT czynny. Czy w deklaracji VAT-7 za luty 2012 rolnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w grudniu 2011 roku oraz w styczniu i lutym 2012 roku? Ponadto rolnik jest w posiadaniu sporej ilości materiałów, które zakupił w celu ich zużycia wiosną 2012 roku. Czy podatek naliczony związany z zakupami tych materiałów powinien ująć w pozycji 51 i 52 deklaracji VAT-7 czy też należy te materiały ująć w spisie na 31 stycznia 2012 roku i wykazać w pozycji 54 deklaracji?

 

ODPOWIEDŹ

W deklaracji VAT-7 za luty 2012 roku w poz. 54, rolnik może ująć podatek naliczony od wydatków poczynionych przed 1 lutego 2012 roku, jeżeli w całości będą służyły sprzedaży opodatkowanej dokonanej po 1 lutego 2012 roku.

UZASADNIENIE

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z samej konstrukcji podatku od towarów i usług, jako podatku od wartości dodanej, wynika prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Przepisy dotyczące rejestracji nie przewidują sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony.

Treść przepisu art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur z tytułu nabycia towarów i usług. Jednak status podatnika VAT czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie dokonywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z zapytaniem, niektóre towary podatnik zakupił jeszcze jako rolnik ryczałtowy, korzystający ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z działalności rolniczej oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Natomiast od 1 lutego 2012 roku nabyte towary są jednoznacznie związane z działalnością rolniczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Z uwagi na powyższe, do 31 stycznia 2012 roku rolnik nie miał możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem ww. towarów, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem w momencie nabycia towarów podatek ten nie podlegał odliczeniu z uwagi na fakt, że w tym momencie rolnik nie wykonywał czynności opodatkowanych.

Jednakże od 1 lutego 2012 roku rolnik rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych, więc w kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami dotyczącymi tych zakupów znajdują zastosowanie przepisy art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące korekty kwoty podatku naliczonego. Artykuł ten stanowi, że w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

W zadanym pytaniu mamy do czynienia z sytuacją, gdy rolnik dokonał zakupu materiałów związanych z planowaną sprzedażą opodatkowaną w momencie, kiedy nie miał jeszcze prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi zakupami.

Jednakże z dniem 1 lutego 2012 roku nastąpiła zmiana przeznaczenia materiałów z czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, na czynności w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego. Ponieważ zmiana prawa do obniżenia podatku następuje w lutym, to stosownej korekty odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7d ustawy, podatnik powinien dokonać w deklaracji podatkowej składanej za luty 2012 roku. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP1/443-275/09/MS z 17 czerwca 2009 roku.

Dodatkowo należy podkreślić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną będzie dotyczyło jedynie tej części podatku naliczonego, która dotyczy wymienionych zakupów, które nie zostały zużyte do dnia 31.01.2012, czyli do dnia, w którym podatnik posiadał status rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia od podatku.

Iwona Porez