Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

March 15, 2017

Odliczenie podatku z faktury otrzymanej za usługi zarządzania

0 1062

Umowa zarządzania zawarta z menadżerem, który nie odpowiada przed osobą trzecia za podejmowane działania nie spełnia definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o VAT. Tym samym nie można odliczyć podatku naliczonego z faktury wystawionej przez menedżera.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2017 roku nr 2461-IBPP2.4512.921.2016.2.EJu

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca podpisał umowę na usługi zarządzania z Menedżerem. Menedżer w ramach wykonywanych na podstawie umowy jest podporządkowany organom Spółki. Menedżer bezpośrednio podlega prezesowi zarządu Spółki lub innej osobie wskazanej przez prezesa. Menedżer świadcząc usługi w ramach umowy nie może wyrażać oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki nie występuję także jako reprezentant Spółki w stosunkach do innych podmiotów. Ponadto menedżer nie jest uprawniony do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań w imieniu Firmy bez uprzedniego uzyskania pisemnego pełnomocnictwa udzielonego przez odpowiednie organy Spółki. Ryzyko gospodarcze za czynności wykonywane przez Menadżera spoczywa na Wnioskodawcy (Spółce). Treść umowy (kontrakt menadżerski), której dotyczy rozpatrywany wniosek dowodzi, że stworzono stosunek prawny taki jaki zachodzi pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w przypadku zawarcia umowy o prace. Nie bez znaczenia dla poparcia powyższej tezy jest konstrukcja wynagrodzenia, jakie Menedżer otrzymuje w związku z wykonywaniem powierzonych czynności. Wnioskodawca nie ma bowiem, wpływu na wysokość przysługującego mu wynagrodzenia, które określone jest w stałej kwocie.

Wynagrodzenie Menedżera nie jest uzależnione od osiągnięcia przez niego celów Spółki. Menedżer może także otrzymać premię roczną, a także zwrot celowych udokumentowanych wydatków w szczególności z tytułu podróży wykonywanych w celu realizacji przedmiotu umowy. Z zawartego pomiędzy Menedżerem a Spółką Kontraktu wynika ponadto prawo Menedżera do urlopu w terminie i czasie uzgodnionym uprzednio z prezesem zarządu, który jest właściwy dla stosunku pracy lub zbliżonego stosunku prawnego

W zaistniałej sytuacji istotne jest rozstrzygnięcie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego VAT, wykazanego na fakturach, które są wystawiane przez Menedżera z tytułu świadczenia przez niego usług w zakresie zarządzania.

Stanowisko Dyrektora

Udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie wymaga uprzedniego rozważenia, czy dla opisanych we wniosku transakcji Zarządzający działa jako podatnik podatku od towarów i usług oraz czy wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu zawartej Umowy o zarządzanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym czy spełnia warunki określone w art. 15 ust 3 ustawy o VAT. W oparciu o art. 15 ust. 3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

  2. (uchylony)

  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Tylko spełnienie wymogów wyłączających samodzielność działania poprzez zawarcie więzi prawnej między Zleceniodawcą a Zleceniobiorcą co do warunków wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności Zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, pozwala jednocześnie wyłączyć wykonywane czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy uznać, że Menedżer wykonując powierzone mu zadania w ramach kontraktu nie jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca za realizacje umowy odpowiedzialny jest wyłącznie przed Spółką. Spółka odpowiada wobec osób trzecich za skutki usług wykonywanych przez Menadżera w ramach kontraktu. Z powyższego wynika, że warunek odpowiedzialności za wykonanie czynności w ramach kontraktu menedżerskiego, który m.in. decyduje o uznaniu czynności za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art., 15 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest spełniony.

Tym samym Menedżer, z którym Wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie, wykonuje czynności na rzecz Wnioskodawcy, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na fakt, że nie działa on w tym zakresie jak podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym wystawione faktury dokumentują czynności niepodlegające opodatkowaniu, co w świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wyklucza prawo do odliczenia z tych faktur.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.