Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 31, 2017

Odliczenie podatku z tytułu zakupu paliwa służącego jako wyposażenie samochodu

0 982

Nie ma przeciwwskazań dla obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur z tytułu nabycia paliwa celem wyposażenia w nie sprzedawanych samochodów ciężarowych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 lipca 2017 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.129.2017.2.ICz

Sytuacja Podatnika

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż samochodów ciężarowych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca rozważa nawiązanie współpracy ze spółką, która jest podmiotem uprawnionym do obrotu paliwem na podstawie uzyskanej koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Współpraca pomiędzy powyżej wskazanymi podmiotami miałaby polegać na zakupie przez Wnioskodawcę od Dostawcy paliwa z przeznaczeniem na wyposażenie w paliwo samochodów ciężarowych przeznaczonych do sprzedaży. Celem zakupu paliwa przez Spółkę jest zwiększenie wartości pojazdów i uzyskanie przez ich nabywców lepszych warunków leasingu. Przedmiotem sprzedaży oferowanej przez Spółkę będzie zatem samochód ciężarowy wyposażony w paliwo o wartości pełnego baku paliwa. Towarem wskazanym jako przedmiot transakcji na fakturze dokumentującej sprzedaż będzie samochód ciężarowy. Wartość ceny zakupu towaru będzie powiększona o cenę netto paliwa stanowiącego wyposażenie pojazdu, co zostanie odnotowane w protokole odbioru pojazdu. Samochody ciężarowe, o których mowa stanowią jedynie towary handlowe. Dopuszczalna masa całkowita samochodów ciężarowych jest powyżej 3,5 tony (od 7,5 tony do 40 ton).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia czy Spółce będącej sprzedawcą samochodów ciężarowych przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia paliwa celem wyposażenia w nie sprzedawanych samochodów ciężarowych.

Stanowisko Dyrektora

Od dnia 1 kwietnia 2014 r. kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zostały uregulowane w art. 86a ustawy, w brzmieniu nadanym na podstawie art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zwanej dalej ustawą nowelizującą.

Z art. 86a ust. 1 w powiązaniu z art. 2 pkt 34 ustawy wynika, że ograniczenia wynikające z art. 86a ustawy dotyczą pojazdów samochodowych w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Zatem ograniczenia nie mają zastosowania do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Wówczas należy zastosować przepisy art. 86 w powiązaniu z art. 88 ustawy o VAT. Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących zakupu paliwa do samochodów ciężarowych., których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony.

Prawo do pełnego odliczenia przysługuje po spełnieniu określonych warunków. Do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją ww. pojazdów konieczny jest związek wydatków z działalnością opodatkowaną podatnika, pojazd ten bowiem musi być wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej.

Z opisu sprawy wynika, że pojazdy samochodowe, o których mowa we wniosku, przeznaczone są do odprzedaży, są to pojazdy samochodowe stanowiące towary handlowe, a dopuszczalna masa całkowita samochodów ciężarowych jest powyżej 3,5 tony (od 7,5 tony do 40 ton).

Wobec powyższego mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawca będzie wykorzystywał przedmiotowe pojazdy wyłącznie do celów działalności gospodarczej opodatkowanej, tzn. przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż samochodów ciężarowych, samochody ciężarowe, o których mowa stanowią jedynie towary handlowe, natomiast celem zakupu paliwa przez Spółkę jest zwiększenie wartości pojazdów i uzyskanie przez ich nabywców lepszych warunków leasingu, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodów ciężarowych. Prawo do odliczenia będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 i 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.