Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 26, 2017

Odliczenie podatku związanego z adaptacją budynku na mieszkania socjalne

0 980

Gmina nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z przebudową, remontem i wyposażeniem zdegradowanego budynku mieszkalnego na mieszkania socjalne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, gdyż nabyte towary i usługi nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Indywidualnej z dnia 29 września 2017 roku nr 0112-KDIL2-2.4012.349.2017.1.JK

Sytuacja Podatnika

Gmina w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji projektu który zakłada zmianę sposobu użytkowania: przebudowę, remont i wyposażenie zdegradowanego budynku mieszkalnego na mieszkania socjalne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (przyszłych mieszkańców budynku). W obiekcie będą zlokalizowane: 4 mieszkania, komunikacja, świetlica z węzłem sanitarnym oraz części wspólne (w tym: świetlica i WC na poddaszu użytkowym) oraz zagospodarowanie terenu. 

Właścicielem infrastruktury, w wyniku realizacji projektu będzie Beneficjent projektu. Obiekt będący przedmiotem projektu stanowi mienie Gminy. W okresie trwałości, wszystkie elementy inwestycji nie będą podlegały znaczącym modyfikacjom, które mogłyby wpłynąć na zmianę ich charakteru oraz na zmianę ich własności. Beneficjent planuje pobierać opłaty od użytkowników w formie czynszu – zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy w sprawie określania stawek czynszu za lokale mieszkalne w zasobie mieszkaniowym Gminy. Opłaty od użytkowników będą dotyczyły wyłącznie pokrycia kosztów funkcjonowania obiektu będącego przedmiotem inwestycji.

Czynsz będzie pobierany zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie kodeksu cywilnego. Koszty związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem infrastruktury objętej projektem (części wspólnych) zostaną pokryte z czynszów oraz budżetu Beneficjenta. Jednocześnie koszty związane z mediami będą pokrywane przez najemców na podstawie rzeczywistego zużycia (m.in. wody, energii elektrycznej, c.o. – na podstawie licznika).

Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym od podatku od towarów i usług, składa deklaracje VAT-7 i rozlicza czynności opodatkowane przypisane gminie. Wydatki związane z realizacją przedmiotowej inwestycji są udokumentowane fakturami VAT. Nabywane w ramach realizacji operacji towary i usługi nie były i nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a efekty projektu nie są i nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Wątpliwości Gminy dotyczą kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją przedmiotowej operacji.

Stanowisko Dyrektora

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Dla rozstrzygnięcia kwestii będącej przedmiotem zapytania Wnioskodawcy kluczowym jest stwierdzenie czy efekty realizowanego projektu będą służyć czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez Wnioskodawcę. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Zatem, ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). Skoro Wnioskodawca będzie udostępniał odpłatnie lokale mieszkalne wyłącznie na cel mieszkaniowy, to czynność ta będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.

Zatem infrastruktura powstała w wyniku realizacji wskazanego projektu, będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. W świetle powyższego, w omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, nie będą spełnione, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizowanego projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku ustawy o podatku od towarów i usług.