Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

January 4, 2019

NR 85 (Styczeń 2019)

Odliczenie przez Gminę VAT od nabycia samochodu

0 1202

Gmina podpisała umowę przedwstępną na zakup pojazdu samochodowego na kwotę 85.000 zł i uiściła przedpłatę w wysokości 2.000 zł. Samochód będzie służył do wyjazdów służbowych pracowników Gminy. Czy Gmina ma prawo do skorzystania z odliczenia podatku VAT wg prewspółczynnika?

ODPOWIEDŹ

Aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku od zakupu samochodu Gmina w pierwszej kolejności musi zastosować tzw. preproporcję, która określi procentowo związek zakupu samochodu z działalnością podlegającą VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT, czyli np. zadaniami własnymi Gminy.

UZASADNIENIE

Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, jednostka ma prawo do odliczenia jedynie tej kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. W przypadku zakupu towarów i usług wykorzystywanych przez Gminę zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, którą można proporcjonalnie przypisać do jego działalności gospodarczej. W takim przypadku Gmina ma obowiązek określenia proporcji, według której powinna być obliczana kwota podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą.

Jeżeli wydatki związane z wyjazdami pracowników będą służyć zarówno działalności statutowej jak i gospodarczej, a bezpośrednie przyporządkowanie tych zakupów do poszczególnych czynności nie będzie możliwe, podatek naliczony do odliczenia od wydatków w Gminie należy ustalić z wykorzystaniem tzw. prewspółczynnika.

Przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 roku w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników wprowadzają wzory, według których można wyznaczyć sposoby określenia proporcji, uznane za najbardziej odpowiadające specyfice wykonywanej działalności. W przypadku m.in. jednostek samorządu terytorialnego w pierwszej kolejności należy zastosować kryterium obrotowe.

Reasumując, w przypadku używania samochodu do celów działalności podlegającej opodatkowaniu VAT i działalności statutowej w pierwszej kolejności należy zastosować prewspółczynnik, gdyż w przypadku używania samochodu nie jest możliwe przypisanie zakupu w całości do działalności gospodarczej. Następnie, jeżeli Gmina świadczy czynności zwolnione od podatku VAT, podatek od wydatków związanych z samochodem należy rozliczyć na zasadach określonych w art.90-91 ustawy, czyli stosując współczynnik.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (18) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w poz.43 wartość netto i poz. 44 podatek naliczony, nabycie towarów i usług pozostałych w poz.45 i 46.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.86 ust.1, ust.2a do 2h ustawy, art.90-91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.