Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

October 31, 2015

Odliczenie przez Gminę VAT z faktury za opał służący do ogrzewania szkoły i mieszkań

0 1213

Szkoła jako jednostka organizacyjna Gminy posiada kotłownie z której ogrzewany jest cały budynek szkoły oraz mieszkania prywatne - dawny dom nauczyciela (nauczyciele wykupili mieszkania i założyli wspólnotę mieszkaniową, a wspólnota jest obciążana przez Gminę fakturą z VAT za CO). Faktura za opał przychodzi do szkoły a mieszkańcy za CO są obciążani przez Gminę i płatności dokonują na rachunek Gminy. Czy Gmina może z całej faktury zakupowej odliczyć VAT? Nadmieniam, że szkoła nie składa deklaracji VAT-7.

ODPOWIEDŹ

Nie, Gmina nie może odliczyć w całości podatku wynikającego z faktury za opał. Gmina może odliczyć podatek naliczony za zakup opału w części przypadającej na ogrzewanie dawnego domu nauczyciela.

UZASADNIENIE

W omawianym przypadku należy nadmienić, iż prawo do odliczenia wynika z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług i jest ono uwarunkowane wykorzystaniem nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Z obowiązujących przepisów ustawy o VAT wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

- odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz

- gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust.6, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym do obowiązków gminy należy m.in. zapewnienie edukacji publicznej (art.7 ust. 1 pkt 8). Zatem dokonywanie opłat za ogrzewanie szkoły dokonywane jest w ramach zadań nałożonych na Gminę odrębnymi przepisami, o których mowa w art.15 ust.6 ustawy o VAT i tym samym Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku w związku z zakupem opału związanego z ogrzewaniem szkoły.

Natomiast zakup opału związany z ogrzewaniem wspólnoty mieszkaniowej założonej przez nauczycieli związany jest z czynnościami opodatkowanymi, bowiem Gmina wystawia fakturę z VAT za CO.

W omawianym przypadku należy zwrócić uwagę na wyrok z 24 lipca 2014 roku, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu I SA/Wr 754/14, w którym powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-496/11 z 26 września 2012 roku) Sąd uznał, iż choć ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług nie określił metod i kryteriów podziału między czynnościami podlegającymi VAT i czynnościami będącymi poza zakresem opodatkowania, to fakt ten nie może powodować, że w takiej sytuacji zostanie podatnikowi przyznane pełne prawo do odliczenia VAT również w odniesieniu do tej części, która związana jest z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu. Ponadto Sąd wskazał, iż w braku ww. metod i kryteriów określonych przez ustawodawcę polskiego należy przyjąć za właściwą każdą metodę lub kryterium przedstawione przez podatnika, o ile pozwalają one w sposób dokładny na ustalenie proporcjonalnej części odliczenia naliczonego VAT podlegającego odliczeniu. Takie stanowisko popiera także Ministerstwo Finansów. W najnowszych interpretacjach Minister zezwala na odliczenia wyłącznie od tych zakupów, które służą czynnościom opodatkowanym.

Podsumowując Gmina może odliczyć podatek naliczony tylko w takim zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, czyli w tym przypadku Gmina może odliczyć podatek naliczony w związku z zakupem opału w tej części, która przypada na ogrzewanie byłego domu nauczyciela.

Jan Falkowski